​Autoritetet bullgare kanë filluar të marrin në pyetje të mbijetuarit e tragjedisë

Sofje

Autoritetet bullgare kanë filluar të marrin në pyetje të mbijetuarit e tragjedisë ku humbën jetën 46 persona.

VIDEO:

Të mbijetuarit janë 7 persona, ndërsa autoritet kanë filluar të marrin në pyetje ata që ndien më mirë dhe janë në gjendje të flasin, raporton AlsatM.

Ndërkohë në sheshin “Skënderbeu” në Shkup, dhjetëra qytetarë po vendosin lule në shkallët e sheshit në shenjë ngushëllimi për viktimat e tragjedisë së që ndodhi në autostradën e Bullgarisë, ku humbën jetën 46 qytetarë, dhe shpëtuan 7 të tjerë.Të paktën 45 persona, duke përfshirë 12 fëmijë, vdiqën në një aksident autobusi gjatë natës në një autostradë në Bullgarinë perëndimore, sipas zyrtarëve lokalë.

Automjeti u përplas nga flakët rreth orës 2 të mëngjesit me kohën lokale ndërsa po udhëtonte përgjatë një autostrade 45 km nga kryeqyteti, Sofja.Ministria e Brendshme e Bullgarisë tha se numri i të vdekurve ishte 45 persona, duke e bërë atë aksidentin më vdekjeprurës të këtij lloji të regjistruar në vendin ballkanik.Autobusi, i cili po shkonte nga Turqia për në Maqedoninë e Veriut, dukej se kishte goditur një pengesë autostrade ose para ose pasi të merrte flakë, sipas zyrtarëve.Shtatë personat që u hodhën nga automjeti i djegur u dërguan me urgjencë në spitalin në Sofje dhe ishin në gjendje të qëndrueshme, tha stafi i spitalit.

Ministri i Brendshëm Bojko Rashkov, i cili vizitoi vendin e përplasjes, tha se trupat e atyre që vdiqën në incident ishin “të grumbulluar brenda (autobusit) dhe janë djegur në hi”.“Fotografia është e frikshme, e frikshme. Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë më parë, “u tha ai gazetarëve.Shefi i shërbimit hetimor bullgar Borislav Sarafov tha se katër autobusë nga një agjenci udhëtimesh nga Maqedonia e Veriut kishin hyrë në Bullgari të hënën vonë nga Turqia. Automjetet udhëtonin së bashku.

“Gabimi njerëzor i shoferit ose një mosfunksionim teknik janë dy versionet fillestare për aksidentin. Kemi një tragjedi të madhe këtu,” u tha gazetarëve kryeministri i përkohshëm bullgar Stefan Yanev.Kryeprokurori i Maqedonisë Veriore, Lubomir Jovevski, i cili vizitoi vendin e aksidentit pranë fshatit Bosnek, tha se në mesin e të vdekurve ishin 12 fëmijë.Kryeministri në dorëheqje i Maqedonisë Veriore Zoran Zaev tha se kishte folur me një nga të mbijetuarit, i cili i tha atij se pasagjerët po flinin kur u zgjuan nga zhurma e një shpërthimi.“Jam i tmerruar. Kjo është një tragjedi e madhe”, tha ai për kanalin televiziv privat BTV.

Bashkë me Kosovën, edhe Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë shpallur ditë zie kombëtare.