Alarmante, 17 të vdekur nga COVID-19 në Shqipëri

<!–

–>

17 persona vdesin për 24 orë nga COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit, 17 qytetarë kanë humbur betejën me Covid-19.

Sipas raportit, janë kryer 3975 testime, ndërkohë që 928 pacientë janë shëruar.

Raste të reja janë plot 1153, teksa 792 persona janë vaksinuar.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 606 pacientë, 35 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

VIDEO:

COVID-19 – Statistika (20 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1153

Të shëruar në 24 orë 928

Të shtruar në spitale 606

Humbje jete në 24 orë 17

Testime ditore 3975

Testime totale 436,477

Raste pozitive 99,062

Raste të shëruara 62,533

Raste Aktive 34,876

Humbje jete 1,653

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 21256

Fier 2883

Durrës 1804

Vlorë 1771

Shkodër 1440

Elbasan 1086

Korçë 1000

Lezhë 999

Berat 974

Gjirokastër 903

Kukës 399

Dibër 361