Brit Awards heq kategoritë e meshkujve dhe femrave – ngjarja muzikore ‘synon të jetë sa më gjithëpërfshirëse’

Kategoritë e veçanta të meshkujve dhe femrave janë hequr nga organizatorët e Brits dhe ato do të zëvendësohen me çmime neutrale gjinore në një përpjekje për t’i bërë çmimet e muzikës në vitin 2022 më gjithëpërfshirëse.

Shkurtin e ardhshëm, do të ketë për artistin e vitit dhe artistin ndërkombëtar të vitit, në vend të artistit solo më të mirë mashkull dhe femër dhe artistit solo më të mirë ndërkombëtar mashkull dhe femër.

Akademia e Brits është përballur me presion për të hequr çmimet e saj gjinore dhe tha se masa do të lavdërojë artistët ‘vetëm për muzikën dhe punën e tyre, në vend se si ata zgjedhin t’i identifikojnë ose siç mund t’i shohin të tjerët, si pjesë e angazhimit të Brits për të zhvilluar shoun të jetë sa më gjithëpërfshirës dhe sa më i rëndësishëm”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BRITs (@brits)

Sam Smith, i cili fitoi çmimin e zgjedhur të kritikës në 2014 dhe identifikohet si jo-binar, ka bërë thirrje më parë për këtë veprim, duke thënë se ata presin me padurim një kohë kur shfaqjet e çmimeve do të ‘reflektojnë shoqërinë në të cilën jetojmë”.

VIDEO:

Ceremonia e vitit të ardhshëm më 8 shkurt në 02 Arena në Londër do të mirëpresë gjithashtu katër kategori të reja – alternative/rock act, hip hop/grime/rap act, dance act and pop/R’n’B act – të cilat të gjitha do të vendosen nga një votë të publikut.

Të gjitha lajmet nga Brit Awards Të gjitha lajmet nga Brit Awards

Pjesa tjetër e kategorive do të vendoset nga akademia e votimit, e cila përbëhet nga rreth 1200 ekspertë të industrisë muzikore në media, artistë, promovues, shitës etj.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mo Gilligan (@mothecomedian)

Çmimi për ‘Këngën e vitit’ do të vlerësojë gjithashtu artistë të shquar, dhe jo vetëm artistë kryesorë.

Komediani Mo Gilligan do të prezantojë shfaqjen e vitit 2022, duke zëvendësuar Jack Whitehall, i cili ka qenë në krye viteve të fundit.

Clara Amfo dhe Maya Jama do të prezantojnë shfaqjen e nominimeve, “The Brits Are Coming”, dhe dyshja do të prezantojnë gjithashtu shfaqjen e tapetit të kuq. /Telegrafi/

Dua Lipa në Brit Awards (Foto: Getty Images)

The post Brit Awards heq kategoritë e meshkujve dhe femrave – ngjarja muzikore ‘synon të jetë sa më gjithëpërfshirëse’ appeared first on Telegrafi.