Çfarë dimë për llojin e ri të coronavirusit të gjetur në Afrikën e Jugut?

Një variant i ri i COVID-19 i zbuluar në Afrikën e Jugut me një numër të lartë mutacionesh ka ngritur shqetësime midis shkencëtarëve dhe ka shkaktuar kufizime të udhëtimit nga një numër vendesh.

Instituti Kombëtar për Sëmundjet Transmetuese (NICD) tha se 22 raste pozitive të variantit të ri janë regjistruar në vend pas sekuencës gjenomike.

Ministri i Shëndetësisë i Afrikës së Jugut, Joe Phaahla tha se varianti qëndron pas një rritjeje “eksponenciale” të rasteve të raportuara, duke e bërë atë një “kërcënim të madh”.

VIDEO:

Varianti i ri COVID-19, i quajtur B.1.1.529, ka një plejadë shumë të pazakontë mutacionesh, të cilat janë shqetësuese sepse mund ta ndihmojnë atë të shmangë përgjigjen imune të trupit dhe ta bëjë atë më të transmetueshëm, kanë thënë shkencëtarët, raporton aljazeera.

Shkencëtarët e Afrikës së Jugut kanë zbuluar më shumë se 30 mutacione në majën e proteinës, pjesa e virusit që ndihmon në krijimin e një pike hyrëse për coronavirusin për të infektuar qelizat njerëzore, transmeton Telegrafi.

Në krahasim, varianti Beta dhe Delta kanë përkatësisht tre dhe dy mutacione. Ky i fundit e ka origjinën në Indi dhe shkaktoi valën e dytë shkatërruese vitin e kaluar.

“Lajmi i vetëm i mirë është se mund të zbulohet nga një test PCR”, shtoi de Oliveira. Mutacionet shoqërohen me rritjen e rezistencës së antitrupave, gjë që e bën virusin më ngjitës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se po “monitoron nga afër” variantin e raportuar dhe pritet të takohet gjatë ditës së sotme për të përcaktuar nëse duhet të caktohet një variant “interesi” apo “shqetësimi”.

Vaksinat për COVID-19 bazohen në proteinën origjinale të coronavirusit, duke ngritur shqetësime se proteina e re e ndryshme dramatike mund t’i bëjë vaksinat më pak efektive.

Maria Van Kerkhove, kreu i Sëmundjeve Emerging dhe Zoonosis në OBSH, tha të enjten se “shqetësimi është se kur keni kaq shumë mutacione, mund të ketë ndikim në mënyrën se si sillet virusi”.

“Do të duhen disa javë që ne të kuptojmë se çfarë ndikimi ka ky variant në çdo vaksinë të mundshme”, shtoi Van Kerkhove.

Çdo variant i ri që është në gjendje të shmangë vaksinat ose të përhapet më shpejt se varianti tashmë dominues Delta, mund të përbëjë një kërcënim të rëndësishëm ndërsa bota del nga pandemia. /Telegrafi/

The post Çfarë dimë për llojin e ri të coronavirusit të gjetur në Afrikën e Jugut? appeared first on Telegrafi.