Cila është jetëgjatësia e erëzave: Vetëm vanilja është e përjetshme!

Ekspertët pohojnë se erëzat gjithashtu kanë jetëgjatësi, mirëpo na këshillojnë që të mos i mbajmë në rafte për më shumë se një vit

Kjo ka të bëjë veçanërisht me erëzat e bluara, ndërsa, për shembull, shkopinjtë e kanellës ose anisi yll mund të zgjasin shumë më gjatë, sepse brendësia e tyre nuk është e ekspozuar ndaj oksigjenit, gjë që ndryshon shijen dhe erën e erëzave me kalimin e kohës.

Është mirë që erëzat të ruhen në një vend të thatë dhe të errët, në enë të mbyllura hermetikisht, transmeton Telegrafi.

VIDEO:

Natyrisht, edhe nëse përdorni ndonjë që qëndron për një kohë të gjatë, nuk do të dëmtojë stomakun tuaj, por ndjenja juaj e nuhatjes dhe shijes nuk do të shijojë plotësisht.

Jetëgjatësia e pakufizuar

Vanilja ka një afat të pakufizuar të ruajtjes, dhe erëzat në formën origjinale do të zgjasin më gjatë, domethënë të pabluara (karafili, piperi i zi i pabluar) – deri në katër vjet.

Kjo vlen edhe për farat (megjithëse lulëkuqja dhe susami duhet të zëvendësohen pas dy vjetësh), si dhe ekstraktet.

Erëzat e bluara (shafrani i Indisë, arrëmyshky, kanella) do të zgjasin nga 2 deri në 3 vjet.

Bimët e erëzave (aguliçja, borziloku…) përdoren më së miri para fundit të vitit të tretë.

/Telegrafi/

The post Cila është jetëgjatësia e erëzave: Vetëm vanilja është e përjetshme! appeared first on Telegrafi.