Çokollata, industria prej miliarda euro që shijon ëmbël

Kush nuk e do çokollatën?

Shumë prej nesh e kanë të vështirë t’i rezistojnë, që do të thotë se po kontribuojmë në më shumë se shtatë milionë tonë që konsumohen çdo vit në mbarë botën. E gjithë ajo dëshirë për të ngrënë këtë ëmbëlsirë e ka bërë industrinë e çokollatës të vlejë mbi 124 miliardë euro.

Aktualisht, çdo vit prodhohen shtatë milionë tonë çokollatë, ku 70 për qind e kësaj vjen nga vendet e Afrikës Perëndimore të Bregut të Fildishtë dhe Gana.

Nënë, haje çokollatën: E dini që bebet në stomak më së shumti i duan shijet e ëmbla? Nënë, haje çokollatën: E dini që bebet në stomak më së shumti i duan shijet e ëmbla?

Sipas një raporti të publikuar nga Fior Markets, vlera e industrisë së çokollatës pritet të rritet në mbi 177 miliardë euro deri në vitin 2028, raporton euronews.

Çokollata është një produkt i ëmbël, por investitorët janë më të kujdesshëm në konsumim. Pse? Çmimet e paqëndrueshme të kakaos e bëjnë atë një bast të rrezikshëm, transmeton Telegrafi.

VIDEO:

Victoria Scholar është kreu i investimeve në Interactive Investor në Londër. Ajo shpjegon se “mallrat në përgjithësi kanë ecur shumë mirë kohët e fundit në mes të ringjalljes së kërkesës ndërsa po e lëmë prapa pandeminë”.

Sipas saj, oferta ka tejkaluar kërkesën, “por ato dinamika po ndryshojnë. Çështjet e lidhura me motin në Bregun e Fildishtë kanë çuar në ulje të ofertës dhe gjithashtu ka pasur një rritje të madhe të kërkesës”.

Sfidat sociale, ekonomike dhe klimatike
Industria e çokollatës është një biznes i madh dhe për vite me radhë aktivistët e të drejtave të njeriut kanë kërkuar që bizneset e mëdha të tregtojnë në mënyrë të drejtë.

Konsumatorët po kërkojnë gjithashtu gjithnjë e më shumë të hanë çokollatë më kualitative.

Ngrënia e çokollatës me qumësht në këtë kohë djeg dhjamin dhe ul sheqerin në gjak, sugjeron studimi Ngrënia e çokollatës me qumësht në këtë kohë djeg dhjamin dhe ul sheqerin në gjak, sugjeron studimi

Për t’i shtuar kësaj, mega kërcënimet globale si COVID-19 dhe ndryshimet klimatike po ndikojnë gjithashtu në rrugën përpara për tregun e kakaos.

Jacques Torres është një çokollatë me famë botërore. Ai është një pastiçeri i vlerësuar me çmime dhe ka qenë në biznes për pesë dekada. Përveçse ka linjën e tij të çokollatës, ai është gjithashtu një gjyqtar kryesor në serialin e Netflix – Nailed It.

Ai beson se problemet me të cilat përballet industria mund të kthehen në një “mundësi për të bërë diçka pak më ndryshe”, ai pret të gjejë zgjidhje për këto sfida, transmeton Telegrafi.

Për të, dëgjimi i klientëve është thelbësor. “Klientët tanë duan produkte të reja, duan të eksplorojnë me ne” dhe pikërisht këtë synon të bëjë.

Ndryshimi i klimës në kokrrat e kakaos
Kriza klimatike ka qenë një problem i madh për industrinë e rritjes së kakaos, shumë kohë përpara se pandemia të godiste botën.

Torres ka parë ndikimin në vendet e prodhimit. Ai thotë se kakaoja nuk rritet kudo pasi është shumë e brishtë, kështu që është keq kur vendet në zhvillim i godet i thati ose temperaturat shumë të nxehta.

Ai beson se gjithmonë do të ketë njerëz të çmendur që duan “të zhyten në botën e çokollatës, por pasiguria e madhe për nesër është ndoshta moti”.

Ngrënia e çokollatës mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut Ngrënia e çokollatës mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Efektet e ndryshimit të klimës mund të zhduken përfundimisht në fitimet në rritje të industrisë së çokollatës.

Megjithatë, prodhuesi francez i çokollatës, Valrhona, është një shembull i një kompanie që është e përkushtuar ta bëjë biznesin e saj të qëndrueshëm.

Valrhona ka mbi 40 mijë klientë në 85 vende dhe po përpiqet të zhvillojë marrëdhënie të qëndrueshme me kultivuesit vendas.

Ai po aplikon gjithashtu metoda si agro-pylltaria dhe mbjellja e pemëve rreth kulturave të kakaos për të luftuar shpyllëzimin. Kompania beson se në këtë mënyrë po ruan gjithashtu cilësinë e kokrrave të kakaos, një mënyrë për t’u siguruar që produktet e tyre të vazhdojnë të shiten.

Kompania gjithashtu ka një muze çokollate në Francë ku, ndër të tjera, po përpiqet t’i bëjë konsumatorët më të përgjegjshëm. Valrhona është një biznes i madh që ka të ardhura mbi 88 milionë euro.

Sipas Carole Seignovert, drejtuese në kompani, ata bëjnë tre gjëra kryesore. Ata u paguajnë prodhuesve të kakaos një çmim të drejtë, ata investojnë në projekte komunitare dhe sigurohen që prodhuesit të mbrojnë mjedisin ku punojnë. Kompania në tërësi po redukton gjithashtu gjurmën e saj mjedisore.

Aq më e zezë çokollata, aq më mirë për shëndetin tuaj: Ato me mbi 70% kakao bëjnë mrekulli për mendjen, zemrën dhe imunitetin Aq më e zezë çokollata, aq më mirë për shëndetin tuaj: Ato me mbi 70% kakao bëjnë mrekulli për mendjen, zemrën dhe imunitetin

Konsumatorët dhe tregtarët e mallrave janë ende të dashuruar me çokollatën dhe pse nuk do të ishin?

Industria do të rritet në vitet e ardhshme, por me mijëra fermerë kakao që jetojnë ende nën kufirin e varfërisë, është e qartë se shumë kompani të tjera duhet të angazhohen vërtet për t’i vënë njerëzit përpara fitimit. /Telegrafi/

The post Çokollata, industria prej miliarda euro që shijon ëmbël appeared first on Telegrafi.