Dani Olmo, rreziku kryesor i Spanjës: Djaloshi që merr vendime të mëdha që në moshën 16-vjeçare

Mesfushori me tipare sulmuese, Dani Olmo po llogaritet si ylli i madh i Kombëtares së Spanjës tani dhe në të ardhmen.

Spanja mori fitoren e parë të sezonit të tyre kualifikues në Kupën e Botës falë Dani Olmos, i cili shënoi golin e fitores në minutën e 92-të ndaj Gjeorgjisë.

Nuk ishte hera e parë që Olmo, një lojtar kryesor i ekipit të Luis Enrique, duhej të mbante kokën të ftohtë në një moment kritik; në fund të fundit, ai e ka bërë këtë që nga mosha 16-vjeçare.

Megjithëse ai ishte shënuesi më i mirë në grupmoshën e tij në akademinë e Barcelonës, mungesa e një vizioni koherent të përcaktuar nga Blaugranët bëri që Olmo të bashkohej me gjigantët kroat të Dinamo Zagrebit.

VIDEO:

Dështimet e shumta në blerje të Barcelonës: Ferran Torres, Fabian, Rodri disa nga emrat që i kishin në duar katalunasit, por vendosën për të tjerë Dështimet e shumta në blerje të Barcelonës: Ferran Torres, Fabian, Rodri disa nga emrat që i kishin në duar katalunasit, por vendosën për të tjerë

“Shkuarja në Zagreb në moshën 16 vjeçare mund të tingëllojë surrealiste, por unë sigurisht e zgjodha atë opsion”, ka thënë Olmo për ABC javën e kaluar.

Pasi arriti me premtimin për një rol të rëndësishëm në Dinamo Zagreb, brenda dy vjetësh, ndërsa stërvitej me ekipin e parë një herë në javë, ai shumë shpejt ishte futur në ekipin e parë dhe shumë shpejt u bë një titullar i rregullt.

Me pak fjalë, ai ishte një kampion evropian për U-21 me Spanjën para se të bënte debutimin e tij të plotë në krah të Robert Morenos.

Me babanë e tij Miguel dhe agjentët Juanma Lopez dhe Andy Bara në krah të tij, Olmo bëri lëvizjen në janar të 2020 te RB Leipzig , ku ai tani është një anëtar kryesor i një skuadre që garon me Bayern Munchen për titullin e Bundesligas.

Dani Olmo është një yll për klubin dhe vendin dhe, si kurrë më parë, ai po e bën atë në mënyrën e tij. /Telegrafi/

The post Dani Olmo, rreziku kryesor i Spanjës: Djaloshi që merr vendime të mëdha që në moshën 16-vjeçare appeared first on Telegrafi.