Dhjetë pastrues të minave u qëlluan për vdekje në Afganistan

Njerëz të armatosur të maskuar kanë vrarë 10 pastrues minash që punojnë për Halo Trust në provincën veriore të Baghlanit të Afganistanit dhe plagosën më shumë se një duzinë.

Punëtorët u vranë kur persona të armatosur hynë në kompleksin e tyre në 21:50 (17:20 GMT) të martën, pasi ata kishin kaluar një ditë duke hequr mina nga një fushë.

Grupi i Shtetit Islamik (IS) tha se kishte kryer sulmin. Zyrtarët afganë kishin fajësuar Talibanët, të cilët mohuan përfshirjen.

VIDEO:

CEO i Halo Trustit, James Cowan, i tha BBC se talibanët lokalë, përkundrazi, kishin ndihmuar në pasojat.

ISIS pranoi krimin përmes një deklarate në aplikacionin e mesazheve të Telegramit.

Ndryshe, dhuna është rritur në Afganistan që kur SHBA-ja filloi të tërheqë trupat e saj të fundit më 1 maj.

Largimi i trupave ndërkombëtare vjen në mes të një bllokimi në bisedimet e paqes midis qeverisë afgane dhe talebanëve. /Telegrafi/

The post Dhjetë pastrues të minave u qëlluan për vdekje në Afganistan appeared first on Telegrafi.