Dy amerikanë vdesin pasi ranë nga një shkëmb në Majorka të Spanjës

Dy amerikanë kanë vdekur pasi ranë nga një shkëmb që po përpiqeshin të ngjiteshin në ishullin spanjoll të Majorkas dhe u zhytën në Detin Mesdhe.

Dyshja, e quajtur në vend si Mark Anthony Bacolod Stiles, 35 vjeç, dhe Brandon Scott Burns, 25 vjeç, të dy nga Baltimore, Maryland, u vranë pasi u përballën me vështirësi ndërsa bënin ngjitjen e tyre të guximshme.

VIDEO:

Tragjedia e dyfishtë ndodhi pranë një limani të quajtur Cala Sa Nau, afër qytetit bregdetar lindor të Portocolom, raporton dailymail.

Rojet bregdetare dhe policia u dërguan në vendngjarje, por nuk mund të bënin asgjë për të shpëtuar personat.

Hetimet pritet të zhvillohen në orët e ardhshme për të përcaktuar shkaku e vdekjes së tyre. Burrat, thuhet se kanë qenë duke pushuar në ishullin Mesdhe.

Zakonisht praktikohet në shkëmbinjtë e detit në baticë, por gjithashtu mund të bëhet në ngjitjet mbi rezervuarët, lumenjtë dhe madje edhe pishinat. Shpesh një gomone ose një varkë tjetër e vogël mbahet në skenë për të marrë një alpinist të rënë, pasi një rënie nga një rrugë më e gjatë mund të mbajë ende rrezikun e kalimit të goditjes me ujin, gjë që mund të çojë në mbytje. /Telegrafi/

The post Dy amerikanë vdesin pasi ranë nga një shkëmb në Majorka të Spanjës appeared first on Telegrafi.