Emiratet e Bashkuara blejnë 80 aeroplanë luftarakë Rafale – sasia më e madhe e shitur ndonjëherë prej Francës

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanë porositur 80 aeroplanë luftarakë Rafale, porosia më e madhe ndonjëherë për këtë lloj aeroplani.

Është një marrëveshje armësh shumë miliardë dollarëshe që thellon lidhjet ekonomike dhe politike me Francën.

VIDEO:

Presidenti francez, Emmanuel Macron nisi të premten një turne dyditor në shtetet e Gjirit gjersa përveç Emirateve, do të vizitojë edhe Katarin dhe Arabinë Saudite.

Vizita vjen në një kohë kur shtetet arabe të Gjirit po shprehin pasiguri në lidhje me fokusin e SHBA-së në rajon, ndërsa kërkojnë më shumë armë nga aleati i saj kryesor i sigurisë.

Presidenti francez ka krijuar marrëdhënie të mira me trashëgimtarin e fronit të Abu Dhabit, Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan, me investime që do të bëhen mes dy vendeve. Franca ka një bazë të përhershme ushtarake në kryeqytetin e Emirateve.

“Përveç pranisë së tre bazave ushtarake franceze në Emiratet e Bashkuara Arabe, ky besim i ndërsjellë është rritur në blerjen e 80 aeroplanëve Rafale, 12 helikopterëve Caracal dhe elementëve të lidhura me to”, njoftoi presidenca franceze në një deklaratë pas ceremonisë së nënshkrimit midis Sheikh al- Nahyan dhe Macron në Dubai.

Negociatat për aeroplanët luftarakë Rafale janë zhvilluar për më shumë se një dekadë midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe furnizuesve të tyre francezë. /Telegrafi/

The post Emiratet e Bashkuara blejnë 80 aeroplanë luftarakë Rafale – sasia më e madhe e shitur ndonjëherë prej Francës appeared first on Telegrafi.