Erdogan kërkon para nga SHBA-ja për misionin në Afganistan

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan tha këtë mëngjes se vendi i tij do të operojë dhe mirëmbajë aeroportin në Kabul pas tërheqjes së trupave të huaja nga Afganistani dhe u kërkoi Shteteve të Bashkuara të mbështesin atë plan.

Në fjalimin pas lutjeve të Bajramit në Qipron veriore, Erdogan kërkoi nga Shtetet e Bashkuara mbështetje logjistike, financiare dhe diplomatike në sigurimin e aeroportit. Ai gjithashtu ofroi të dërgojë ushtarë turq në Kabul, në Hamid Karzai (aeroport).

VIDEO:

Talibanët, i cili ka bërë përparim territorial që nga njoftimi i tërheqjes së forcave të huaja të drejtuara nga SHBA, ka paralajmëruar Turqinë kundër saj. Por Erdogan njoftoi bisedime me talebanët mbi çështjen dhe nisjen e një plani pavarësisht nga qëndrimi i talibanëve, raporton aljazeera.

Turqia shpreson që misioni në aeroport do të ndihmojë në lehtësimin e tensioneve me Shtetet e Bashkuara në disa fronte, përfshirë prokurimin nga Turqia të sistemeve ruse të mbrojtjes raketore S-400.

Talibanët sunduan Afganistanin nga 1996 në 2001 dhe kanë luftuar për 20 vitet e fundit për të dëbuar forcat e huaja, për të përmbysur qeverinë pro-perëndimore në Kabul dhe për të rivendosur një regjim radikal. /Telegrafi/

The post Erdogan kërkon para nga SHBA-ja për misionin në Afganistan appeared first on Telegrafi.