Gruaja më e moshuar që e vizitoi hapësirën: Nuk e mendoja se do ta arrijë këtë ndonjëherë

Pas dekadash pritje, Wally Funk më në fund e realizoi ëndrrën e saj për të fluturuar në hapësirë, duke u bërë personi më i vjetër që ka shkuar aq larg.

Pilotja 82-vjeçare doli vullnetare si anëtare e programit “Mercur 13”, i njohur ndryshe si “Programi i Grave në Hapësirë”, në muajin shkurt të vitit 1961, i cili ishte një përpjekje e financuar privatisht për të filluar trajnimin e grave për të fluturuar në NASA programet më të hershme hapësinore.

“Kam marrë një pjesë të NASA-s katër herë dhe thashë:” Unë dua të bëhem astronaut “, por askush nuk do të më merrte”, tha Funk, raporton cnn.

VIDEO:

Jeff Bezos dhe ekuipazhi i Blue Origin kthehen në tokë, pas “udhëtimit historik për në hapësirë” Jeff Bezos dhe ekuipazhi i Blue Origin kthehen në tokë, pas “udhëtimit historik për në hapësirë”

“Nuk e mendoja se do të shkoja të ngjitesha ndonjëherë. Asgjë nuk më ka penguar kurrë. Ata thonë” Wally, ti je vajzë, nuk mund ta bësh atë. ” Unë i thashë: ‘Merre me mend se çfarë, nuk ka rëndësi se çfarë je, ti prapë mund ta bësh nëse dëshiron ta bësh’, dhe më pëlqen të bëj gjëra që askush nuk i ka bërë më parë “.

Funk ka përvojë të gjerë në pilotimin e aeroplanëve, duke regjistruar mbi 19,600 orë fluturimi dhe duke mësuar më shumë se 3,000 njerëz se si të fluturojnë me avionë privatë dhe komercialë.

Gjithashtu, histori ka bërë me fluturimin hapësinor Blue Origin edhe 18 vjeçari i diplomuar në shkollën e mesme Oliver Daemen, i cili u bë personi më i ri që udhëtoi në hapësirë.

Daemen ishte klienti i parë që paguante Blue Origin dhe babai i tij, një investitor, bleu biletën e tij.

Daemen zëvendësoi një ofertues misterioz i cili pranoi të paguante 28 milionë dollarë për një biletë, por që duhej të planifikonte për një mision të mëvonshëm për shkak të “konflikteve të planifikimit”. /Telegrafi/

The post Gruaja më e moshuar që e vizitoi hapësirën: Nuk e mendoja se do ta arrijë këtë ndonjëherë appeared first on Telegrafi.