Jay-Z bëhet zyrtarisht artisti më i nominuar në histori të Grammy Awards

Jay-Z është bërë zyrtarisht artisti muzikor më i nominuar për “Grammy” në histori.

Krijuesi i hiteve, 51-vjeçar mori sërish nominime të enjten, në tri kategori çmimesh në edicionin e 64-të të ndarjes së çmimeve.

Reperi tashmë ka thyer rekordin duke arritur plot 83 nominime në total për gjatë gjithë karrierës së tij, shkruan DailyMail.

Pas reperit Jay-Z është ish-pjesëtari i “Beatle”, Paul McCartney, i cili është nominuar për 81 herë për çmimet “Grammy” deri më sot.

Basisti më parë ishte i barabartë me gruan e reperit, Beyonce, për vendin e dytë.

VIDEO:

Publikohen nominimet e Grammy Awards 2021 - shqiptarët mbesin jashtë, ABBA marrin nominimin e parë në karrierë Publikohen nominimet e Grammy Awards 2021 – shqiptarët mbesin jashtë, ABBA marrin nominimin e parë në karrierë

Nominimet e para të interpretuesit erdhën në vitin 1999, kur ai u nominua për çmimet për “Albumin më të mirë Rap”, “Performancën më të mirë Rap Solo” dhe “Performancën më të Mirë Rap nga një duo ose grup”.

Banori i Brooklynit fitoi përfundimisht të parin nga të tre çmimet për punën e tij në albumin e tij të tretë, “Vol. 2… Hard Knock Life”.

Jay-Z nuk mori pjesë në ceremoni atë vit nga neveria në lidhje me përbuzjen e reperit tjetër me bazë në New York.

Ai fitoi gjithsej 23 çmime “Grammy” gjatë dekadave të ardhshme.

Vlerësimet për reperin janë dhënë si rezultat i punës së tij si reper, krijues dhe producent.

Vitet më të suksesshme të Jay-Z kanë qenë në 2009, 2010 dhe 2012, kur ai mori tri çmime gjatë ceremonisë së çdo viti.

Më së shumti nominime në një vit të tij erdhën në vitin 2017 pas publikimit të albumit të tij të 13-të, të titulluar “4:44”.

Edhe pse shumë prisnin që Jay-Z të merrte shumë nga çmimet për të cilat ishte nominuar, ai nuk mori asnjë në shtëpi pas ceremonisë.

Fitorja më e fundit e interpretuesit ndodhi gjatë “Grammy”-it të vitit të kaluar, ku ai mori çmimin për “Këngën më të mirë rap” për punën e tij në një version të ripërpunuar të këngës së Megan Thee Stallion, “Savage”.

Kantautori aludoi për një grindje me ceremoninë vjetore të ndarjes së çmimeve në hitin e tij të vitit 2018, “Apeshit” – këngë në të cilën ai u shpreh se institucioni nuk ishte i përshtatur me preferencat e fansave modernë.

Jay-Z dhe Beyonce u nominuan të dy për çmimin për “Videon më të mirë muzikore” pas publikimit të këngës, megjithëse humbën nga Childish Gambino, i cili atë vit e fitoi çmimin për klipin e tij “This Is America”. /Telegrafi/

The post Jay-Z bëhet zyrtarisht artisti më i nominuar në histori të Grammy Awards appeared first on Telegrafi.