Johnson: Franca duhet t’i marrë prapa emigrantët që kaluan ilegalisht në Britani

Kryeministri britanik, Boris Johnson i ka bërë thirrje Francës që të pranojë të “marrë përsëri” njerëzit që kaluan Kanalin Anglez.

Kryeministri tha se i kishte shkruar presidentit francez, Emmanuel Macron duke përcaktuar pesë hapa për të “ecur më tej dhe më shpejt” për të shmangur përsëritjen e tragjedisë të së mërkurës ku humbën jetën 27 persona.

Një marrëveshje kthimi për ata që kalojnë Kanalin do të kishte një “ndikim të menjëhershëm dhe domethënës”, shtoi ai.

VIDEO:

Më herët një burim qeveritar tha se Mbretëria e Bashkuar dhe Franca kishin zhvilluar bisedime “pozitive”.

Incidenti i së mërkurës shënoi humbjen më të madhe të jetës duke u mbytur në Kanalin Anglez të regjistruar ku përfshiheshin 17 burra, shtatë gra – njëra prej të cilëve ishte shtatzënë – dhe tre fëmijë.

Fundoset varka, gjejnë vdekjen disa emigrantë që po shkonin për në Mbretërinë e Bashkuar Fundoset varka, gjejnë vdekjen disa emigrantë që po shkonin për në Mbretërinë e Bashkuar

Kujtojmë se nga fillimi i vitit, 1,552 kontrabandistë janë arrestuar në Francën veriore dhe 44 rrjete kontrabandistësh janë çmontuar, tha Macron.

Pavarësisht kësaj, ai tha se 47 mijë tentativa për kalimin e Kanalit në Mbretërinë e Bashkuar u zhvilluan këtë vit dhe 7,800 njerëz u shpëtuan. /Telegrafi/

 

The post Johnson: Franca duhet t’i marrë prapa emigrantët që kaluan ilegalisht në Britani appeared first on Telegrafi.