Kampionati Evropiani me 9 futbollistë shqiptarë

Sot (e premte) fillon Kampionati Evropian i futbollit “Euro 2020”, ku do të paraqiten nëntë futbollistë shqiptarë me disa kombëtare të ndryshme.

Kosova dhe Shqipëria nuk arritën të kualifikohen në Kampionatin Evropian, por futbollistët shqiptarë nuk do të mungojnë.

Te Zvicra si zakonisht janë ftuar Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Admir Mehmedi. Në listën e gjerë ishte edhe Andi Zeqiri, por që nuk u ftua në mesin e 26 lojtarëve, shkruan albinfo.ch.

Zvicra publikon listën e lojtarëve të ftuar për Euro 2020 – mbetet jashtë Andi Zeqiri Zvicra publikon listën e lojtarëve të ftuar për Euro 2020 – mbetet jashtë Andi Zeqiri

VIDEO:

Xhaka, Shaqiri dhe Mehmedi kanë përvojë nga Kampionatet e kaluara. Xhaka do të jetë kapiten i Helvetikëve.

Zvicra ndodhet në grup me Uellsin, Italinë dhe Turqinë. Sfidën e parë do ta ketë ndaj Uellsit, të shtunën nga ora 15:00.

Për herë të parë Maqedonia e Veriut është kualifikuar në një Evropian.

Maqedonia e Veriut niset për Euro 2020 me gjashtë shqiptarë Maqedonia e Veriut niset për Euro 2020 me gjashtë shqiptarë

Gjashtë futbollistë shqiptarë janë ftuar: Visar Musliu (Fehervar), Egzon Bejtulai (Shkëndija), Ezgjan Alioski (Leeds United), Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardhi (Levante), Ferhan Hasani (Partizani Tirana).

Maqedonia e Veriut gjendet në Grupin C, së bashku me Holandën, Austrinë dhe Ukrainën.

The post Kampionati Evropiani me 9 futbollistë shqiptarë appeared first on Telegrafi.