Kështu myslimanët në të gjithë botën po e festojnë Kurban Bajramin

Myslimanët në të gjithë botën po festojnë festën fetare të Kurban Bajramit, e cila, në arabisht, do të thotë “festa e flijimit” dhe shënon fundin e Haxhit.

Kurban Bajrami përkujton historinë e sprovës së besimit të Profetit mysliman Ibrahimit, kur ai u urdhërua nga Zoti të sakrifikonte djalin e tij, Ismailin.

Besimi qëndron se Zoti e mbajti dorën e tij, duke kursyer djalin dhe duke vendosur një dash në vendin e tij, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Dhe dita shënohet me sakrificën e një kafshe, zakonisht një dhie, dele ose lope, dhe shpërndarjen e mishit midis fqinjëve, anëtarëve të familjes dhe të varfërve.

Këtë vit, festa – e cila fillon të martën – vjen ndërsa shumë vende luftojnë me variantin Delta të COVID-19 të identifikuar së pari në Indi, duke bërë që disa të vendosin kufizime të reja ose të lëshojnë thirrje që njerëzit të shmangin tubimet dhe të ndjekin protokollet e sigurisë. /Telegrafi/

VIDEO:

Gratë palestineze pozojnë për një fotografi nga Xhamia Al-Aqsa ndërsa shënojnë ditën e parë të festës myslimane të Kurban Bajramit.

Myslimanët irakianë falin namazin e Kurban Bajramit në rrugë jashtë xhamisë Abu Hanifa në rrethin Adhamiya të Bagdadit.

Fëmijët luajnë me tullumbace pas lutjeve të Kurban Bajramit brenda Xhamisë al-Azhar në Kajro, Egjipt.

Palestinezët vizitojnë një varrezë në Qytetin e Gazës për t’u lutur për të afërmit e tyre gjatë Kurban Bajramit.

Një fëmijë qëndron mes njerëzve që marrin pjesë në lutjet e Kurban Bajramit në Sanaa, Jemen.

Myslimanët kryejnë lutjet e Kurban Bajramit në një xhami në Lhokseumawe, provinca Aceh, Indonezi.

Njerëzit kryejnë lutjet e Kurban Bajramit në Xhaminë Grand Camlica në Stamboll, Turqi.

Afganët mbërrijnë në një xhami për të bërë lutjet e Kurban Bajramit në Herat, Afganistan.

Njerëzit pozojnë për një foto pasi kryen lutjet e Kurban Bajramit në Stadiumin Dinamo në Bukuresht, Rumani.

Banorët blejnë kafshë kurban në një treg bagëtish përpara Kurban Bajramit në rrethin Daynile të Mogadishu, Somali.

The post Kështu myslimanët në të gjithë botën po e festojnë Kurban Bajramin appeared first on Telegrafi.