January 21, 2021

Kjo është data kur pritet të mbahen zgjedhjet e parakohshme

Pas shpërbërjes së Kuvendit, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pritet që shumë shpejt t’i shpallë zgjedhjet.

Me 89 vota pro, një kundër dhe dy abstenime, deputetët sot votuan pro shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës.

Pas shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës, presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë se shumë shpejt do t’i shpallë zgjedhjet.

VIDEO:

Këtë e bëri përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook.

“Tani është në interes të qytetarëve të Kosovës që pas një procesi zgjedhor demokratik të kemi sa më shpejt një qeveri funksionale dhe llogaridhënëse, e cila i përballon sfidat që na presin si shtet dhe shoqëri. Brenda kompetencave të mia kushtetuese, ligjore dhe në përputhje të plotë me vendimin e sotëm të Kuvendit, së shpejti do të marr vendim për dekretimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Republikën e Kosovës”, kishte shkruar Thaçi ndër të tjera.

Në anën tjetër, burime të lajmi.net, brenda Presidencës, kanë bërë të ditur se Thaçi, pritet t’i shpallë zgjedhjet në fillim të javës së ardhshme.

Sipas këtyre burimeve, zgjedhjet pritet të mbahen më 6 tetor ndërkaq fushata zgjedhore do të zgjas vetëm 10 ditë.

“Po besoj që më 6 tetor do të mbahen zgjedhjet sepse ashtu është duke u folur. Ndërkaq fushata zgjedhore do të jetë vetëm 10 ditë”, ka thënë ky burim i lajmi.net.

Theksojmë se deri te këto zgjedhje të parakohshme ka ardhur si pasojë e dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit më 19 korrik, pasi që kishte marrë ftesë nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit.

Pëlqejeni faqen tonë në Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *