Kjo është viktima më e re nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 14 viktima si pasojë e virusit COVID-19.

VIDEO:

Viktima më e re gjatë kësaj kohe është një 49 vjeçar nga Prizreni.

“Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 4 raste (82, 80, 79, 76 vjeç), Prizren 4 raste (66, 62, 57, 49 vjeç), Ferizaj 1 rast (85 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (81 vjeç), Lipjan 1 rast (82 vjeç), Mitrovicë 1 rast (89 vjeç), Pejë 1 rast (52 vjeç) dhe Vushtrri 1 rast (69 vjeç)”, është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.470 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve 923 raste kanë rezultuar pozitive pozitive.