Kosor reagon kundër Michelit: Gjenocid u krye në Srebrenicë dhe jo vetëm masakër

Vendimi i djeshëm përfundimtar kundër kriminelit të luftës Ratko Mlladiq provokoi reagime të shumta, kështu që ish-kryeministrja kroate, Jadranka Kosor reagoi ndaj deklaratës së Charles Michel, Presidentit të Këshillit Evropian, pas njoftimit të tij në Twitter.

Gjegjësisht, Michel shkroi dje në Twitter se mirëpret vendimin e Gjykatës në Hagë për të dënuar përfundimisht Mlladiqin me burg të përjetshëm.

“Vendimi përfundimtar i Tribunalit në çështjen kundër Ratko Mlladiqit është një tjetër hap i rëndësishëm në sigurimin e drejtësisë për viktimat. Ai do të na ndihmojë të gjithëve të lëmë të kaluarën e dhimbshme dhe ta vendosim të ardhmen të parën”, tha Michel, duke iu referuar “masakrës së Srebrenicës”.

VIDEO:

Ishte kjo etiketim “masakër” që ishte arsyeja që Jadranka Kosor të reagonte dhe të paralajmëronte Michel.

“Ajo që ndodhi në Srebrenicë është gjenocid, jo vetëm ‘masakër’, i dashur Charles Michel!”, ka shkruar Kosorin në njoftimin e tij.

Kosor reagoi ndaj Mlladiqit menjëherë pas vendimit, duke theksuar se çdo dënim për të është i pamjaftueshëm si për drejtësinë ashtu edhe për të vërtetën.

Konfirmohet dënimi me burgim të përjetshëm për Ratko Mlladiqin Konfirmohet dënimi me burgim të përjetshëm për Ratko Mlladiqin

Krimineli serb u dënua me burgim të përjetshëm nga një gjykatë në Hagë për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe shkelje të ligjeve ose zakoneve të luftës gjatë luftës 1992-1995 në Bosnje-Hercegovinë.

Ai është fajtor për 10 nga 11 pikat e aktakuzës. Ai u shpall i pafajshëm vetëm në bazë të Pikës 1, si dhe në vendimin e shkallës së parë, i cili i referohet padisë për gjenocid në Prijedor, Sanski Most, Kotor Varosh, Kljuq, Vlasenica dhe Foqa.

Krimineli Ratko Mlladiq është 78 vjeç, dhe në muajt e ardhshëm do të dihet se në cilin burg do të kalojë pjesën tjetër të jetës së tij, dhe deri atëherë do të qëndrojë në njësinë e paraburgimit në Hagë. /Telegrafi/

The post Kosor reagon kundër Michelit: Gjenocid u krye në Srebrenicë dhe jo vetëm masakër appeared first on Telegrafi.