“Kosova sulmon mirë por vuan pa top”, analizë nga mediat spanjolle

Mediat spanjolle ia kanë dhënë vëmendjen e duhur Përfaqësueses së Kosovës para përballjes ndaj Spanjës në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për Kupën e Botës “Katar 2022”.

Gazeta AS ka bërë një analizë për Kosovën, të cilët ka vendosur ta titullojë: “Kosova sulmon mirë, por vuan pa top”.

Rivali i sotëm duket pak si ato ekipe që Spanja është përballur deri më tani në grup. Skuadra ballkanike është e mbushur me lojtarë me prirje sulmuese dhe krijuese dhe vuan shumë kur nuk e kanë topin, nis analizën AS.

Kundër rivalëve të fortë, Kosova zakonisht është i shkatërruar, sepse përpiqet të jetë trim si zakonisht, por jep shumë shanse kundër. Nuk ishte e çuditshme që Suedia fitoi 3-0 në Prishtinë, por nuk ishte e çuditshme që në miqësoren e luajtur katër ditë më parë Kosova mundi Lituaninë 4-0.

Spanjë – Kosovë, formacioni i mundshëm i Dardanëve – Challandes pritet të ndryshojë skemën dhe disa nga lojtarët Spanjë – Kosovë, formacioni i mundshëm i Dardanëve – Challandes pritet të ndryshojë skemën dhe disa nga lojtarët

VIDEO:

Kundër kundërshtarëve të nivelit të ulët ose të mesëm, ekipi i zviceranit Bernard Challandes është në gjendje të dominojë, nënshtrojë dhe gjenerojë një futbollit sulmues, përcjell Telegrafi.

Kështu Kosova arriti të fitojë grupin e tij të Ligës së Kombeve në vitin 2018 dhe të hyjë në “play-off” që e bëri atë të ëndërrojë për Kampionatin Evropian derisa humbi gjysmëfinalen kundër Maqedonisë së Veriut.

Natyra e re e ekipit kombëtar perceptohet në mënyrën se si ata sillen në Kosovë: garimi në një nivel ndërkombëtar zyrtarisht është ende diçka e jashtëzakonshme për ta, dhe ata i qasen çdo loje me entuziazëm, freski dhe vetëbesim, pa asnjë lloj kompleksi, të tilla sikurse ata po festonin një njohje të shtetit.

Pa Rrahmanin ata mbrohen edhe më keq

Përveç që është vija më e dobët e ekipit, mbrojtja kosovare do të pësojë humbjen e elementit të saj më të mirë, qendërmbrojtësit të Napolit Amir Rrahmani, i cili është veçanërisht i fuqishëm në lojën ajrore.

Të paktën Challandes do të rikthejë Ibrahim Dresevic, i cili humbi ndeshjen kundër Suedisë për shkak të pezullimit, duke detyruar mbrojtësin e zakonshëm të djathtë Mërgim Vojvoda të veprojë si një qendërmbrojtës urgjence.

Gazeta Marca: Spanja 'njeh' Kosovën - rivale e re dhe tashmë e 92-ta në histori Gazeta Marca: Spanja 'njeh' Kosovën – rivale e re dhe tashmë e 92-ta në histori

Një simbol në gol

As ai që kishte qenë duke vepruar si portieri titullar në kohët e fundit, ish-portieri i Gironas, Arijanet Muric, nuk do të luaj shkaku i suspendimit për disiplinë.

Në këtë mënyrë, portier do të jetë veterani Samir Ujkani, një mit vendas që kur vendosi të largohej nga ekipi Kombëtar Shqiptar për t’u bërë kapiten i ekipit të ri në vitin 2014, kur Kosova ende nuk kishte leje për të luajtur gara zyrtare.

Një sulm brilant

Në pjesën e sulmit, Kosova ka shumë talent. Konkurrenca për të zënë vendet në sulm është shumë e lartë.

Edhe pse në një nivel ndërkombëtar, ai me më shumë emër është ndoshta anësori i djathtë i Ëerder Bremen, Milot Rashica , lojtari që i ka dhënë skuadrës performancën më të madhe në këtë zonë është Arbër Zeneli, një specialist në depërtimet nga e majta dhe kërkimi i diagonaleve për të përfunduar aksionet me gola të bukur.

Mbi të, prania fizike e Vedat Muriqiit, qendër-sulmuesit të Lazios, është një armë e vështirë për t’u kontrolluar, pasi loja e tij me shpinë është fantastike. Në Kosovë e krahasojnë atë me Olivier Giroud.

Pa dy Berishët

Challandes thuhet se do të humbasë shërbimet e Valon Berishës, lojtarit më me përvojë në nivelin e lartë dhe një i titullar i rregullt në mesfushë.

Hekuran Kryeziu do të duhet të mbajë mesfushën e ekipit pothuajse vetëm.

Ai gjithashtu do të humbasë, anësorin Bernard Berisha, i cili ishte ndëshkuar me të kuq pas dy të verdhëve në pjesën e dytë ndaj Suedisë.

/Telegrafi/

The post “Kosova sulmon mirë por vuan pa top”, analizë nga mediat spanjolle appeared first on Telegrafi.