Krijuesi i imazhit viral të fetusit të zi do të publikojë ilustrimet në një libër

Një ilustrim i një fetusi të zi në mitër u bë virale dhjetorin e kaluar me shumë njerëz që komentuan në mediat sociale se ishte hera e parë që kishin parë një përshkrim të një fetusi me lëkurë të errët ose një gruaje shtatzënë.

Vëmendja erdhi si befasi për Chidiebere Ibe, studente nigeriane e vitit të parë të mjekësisë që krijoi imazhin dhe e përshkruan atë si “vetëm një nga vizatimet e mia për të mbrojtur diversitetin në ilustrimet mjekësore”.

Imazhi filloi një diskutim rreth mungesës së përfaqësimit në këto ilustrime – imazhe që gjenden kryesisht në tekste shkollore dhe revista shkencore për të treguar patologjitë dhe procedurat mjekësore, raporton cnn.

Ibe, 25 vjeç, i cili është drejtor kreativ në Shoqatën e Neurokirurgëve të Ardhshëm Afrikan, tani është ftuar të botojë disa nga ilustrimet e tij në edicionin e dytë të një manuali të krijuar për të treguar se si shfaqen një sërë kushtesh në lëkurën e errët.

VIDEO:

“Mind the Gap: Një manual klinik i shenjave dhe simptomave në lëkurën e zezë dhe kafe”, u botua për herë të parë në vitin 2020. Bashkëautori Malone Mukwende, një studente mjekësie në Londër, shkroi përmes emailit se “puna e Chidiebere… zbulon disa nga paragjykimet që ekzistojnë në mjekësi në pamje të qartë për të cilat ne mund të mos jemi të vetëdijshëm. Përfaqësimi në kujdesin shëndetësor është i domosdoshëm për të siguruar që ne të mos lejojmë që paragjykimet e nënkuptuara të kultivohen në kokat tona”.

Ibe, i cili ka fituar një diplomë kimie në Nigeri dhe tani po studion mjekësi në Ukrainë, ilustrimet e tij mjekësore i filloi vetëm në vitin 2020.

Ai tashmë ka krijuar imazhe që përshkruajnë anatominë dhe një sërë kushtesh, si sëmundjen e lëkurës, vitiligo, plagët e ftohta, gjoks. infeksione dhe lëndime të shtyllës kurrizore, të gjitha te njerëzit me ngjyrë. /Telegrafi/

 

The post Krijuesi i imazhit viral të fetusit të zi do të publikojë ilustrimet në një libër appeared first on Telegrafi.