Kurti: Me Ramën s’pajtohem për “Ballkanin e Hapur”, për gjëra të tjera bashkëpunojmë

Albin Kurti

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka treguar se kur ka qenë hera e fundit kur ka biseduar me homologun e tij shqiptar Edi Rama me të cilin është përfolur që kanë mospajtime për çështje të ndryshme.

VIDEO:

Ai, në një konferencë për media nga Tirana, ka thënë se me Ramën nuk pajtohet për “Ballkanin e Hapur”, por të tjera çështje kanë komunikim dhe bashkëpunojnë.

“Në çdo konferencë dhe samit takohemi dhe bisedojmë. Herën e fundit kur kemi biseduar ishte para dy javësh në Bled të Sllovenisë ku ishim bashkë. Jemi takuar edhe në Tiranë, Dhërmi dhe vazhdimisht takohemi. Ajo që është e përbashkët mes neve është shumë më e madhe”.

“Nuk biem dakord për “Ballkanin e Hapur”, çka të bëjmë tash? Unë nuk mendoj që është nismë që është në interes të shqiptarëve të Kosovës. Për gjëra të tjera ne jemi në komunikim dhe bashkëpunojmë”.