Macron bën thirrje për një bllokim tjetër kombëtar

Në një fjalim televiziv drejtuar kombit, presidenti francez, Emmanuel Macron tha se Franca rrezikon “të humbasë kontrollin” mbi përhapjen e COVID-19.

Ai tha se shteti francez do të shtrijë kufizimet rajonale “të ngadalësuara, të përforcuara”, tashmë të vendosura në 19 zona të vendit, në të gjithë vendin për katër javë.

Nën “bllokimin e kufizuar”, ora e ndalimit do të mbetet në fuqi, udhëtimet në familje do të jenë të kufizuara dhe njerëzve do t’u kërkohet të punojnë nga shtëpia. Masat e reja të bllokimit do të fillojnë më 3 prill dhe do të zgjasin deri më 2 maj, raporton cnn.

VIDEO:

Duke filluar nga e Shtuna, të gjitha shkollat do të mbyllen për tre javë. Më 26 prill, kopshtet dhe shkollat fillore mund të rihapen. Shkollat e mesme dhe shkollat e mesme mund të rihapen më 3 maj, tha Macron.

“Këto javë të fundit që po përballemi me një situatë të re. Ne kemi hyrë në një garë shpejtësie”, tha presidenti francez ndërsa numri i pacientëve në ICU kaloi 5,000 të martën – i pari që nga prilli i vitit 2020.” Prandaj duhet t’i vendosim vetes një kornizë të re për muajt e ardhshëm”, shtoi ai.

Macron tha falë vaksinimeve, vendi mund të shohë një rrugëdalje nga kjo krizë. “Një total prej 250 mijë profesionistësh janë tani të gatshëm të kontribuojnë në këtë përpjekje kombëtare për të vaksinuar 7 ditë në javë”, shtoi ai. /Telegrafi/

The post Macron bën thirrje për një bllokim tjetër kombëtar appeared first on Telegrafi.