Marca: Armando Broja, nënshkrimi perfekt për të nisur epokën e re në Southampton

Armando Broja u ngjit në rangun e akademisë së famshme Cobham të Chelseat, por po bën emër në Southampton, ku aktualisht po kalon sezonin si huazim.

Goli i 20-vjeçarit shqiptar në fitoren 4-1 të Saints ndaj Brentford të martën mbrëma e pa Brojën të bëhet lojtari më i ri në historinë e Ligës Premier që shënon në secilin prej katër ndeshjeve si titullar në shtëpi, dhe tani duket se Southampton dëshiron ta bëjë atë transferim të përhershëm gjatë verës.

“Ai e pëlqehet këtu dhe do të ishte mirë nëse ai do të ishte lojtari ynë. Ai dëshiron të jetë me ne, mendoj. Ju mund ta ndjeni këtë në çdo moment dhe fansat gjithashtu e duan atë”, ka thënë menaxheri i Southampton, Ralph Hasenhuttl për Athletic pas ndeshjes.

Armando Broja i rekordeve në Ligën Premier – askush si sulmuesi shqiptar Armando Broja i rekordeve në Ligën Premier – askush si sulmuesi shqiptar

VIDEO:

Diego Costa i ardhshëm

Broja shpesh është cilësuar si zëvendësuesi ideal i ish-sulmuesit të Chelseat, Diego Costa, për shkak të fuqisë dhe paraqitjeve shpërthyese të tij.

Reprezentuesi shqiptar do të jetë krenar të dijë se lojtari i fundit që ka arritur shifrat e tij për të shënuar në katër ndeshje si titullar radhazi në shtëpi ishte vetë Costa.

Ashtu si spanjolli i lindur në Brazil, Broja ka një aftësi për të shënuar gola të rëndësishëm. Deri më tani këtë sezon ai ka pesë gola, me Southampton që ende nuk ka humbur në ndeshjet në të cilat ka shënuar.

Sulmuesi i Southampton shënoi për herë të parë në fitoren 1-0 ndaj Leeds United në tetor 2021. Që atëherë, Broja ka shënuar në barazimet kundër Burnley (2-2), Brighton (1-1), Crystal Palace (2-2), si dhe fitoren e tyre të fundit 4-1 kundër Brentford.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Armando (@armando.broja)

Çfarë e pret Brojën?

Nëse Broja vazhdon në këtë formë të shkëlqyer, ai do të ketë shumë kërkues të mundshëm në fund të sezonit. Është ende e paqartë nëse Chelsea dëshiron që ai të kthehet në klub, apo nëse ata do të kërkojnë të fitojnë para nga ai.

Duke pasur parasysh opsionet e mëdha përpara për Chelsean, gjasat janë që ai të largohet në një periudhë tjetër huazimi ose të shitet në mënyrë të përhershme.

Pas një fillimi kaq mbresëlënës për Saints, nuk është çudi të shohim këtë klub teksa dëshiron që ai të qëndrojë në St Mary’s shumë kohë pas këtij sezoni.

Lëndimi i Brojës

Kishte disa shqetësime pasi Broja u detyrua të dilte kundër Brentford me një dëmtim në kokë, por duket sikur kjo ishte vetëm një masë paraprake.

Armando Broja flet për golin dhe dashurinë e tifozëve: Jam në kampionatin më të fortë në botë dhe jam i lumtur Armando Broja flet për golin dhe dashurinë e tifozëve: Jam në kampionatin më të fortë në botë dhe jam i lumtur

Një ringjallje e të rinjve në Southampton

Krahas Brojës, ka edhe lojtarë të tjerë të rinj që do të ngjiten për Southampton këtë sezon.

Një nga emrat e parë në skenën e ekipit është Tino Livramento, një tjetër produkt i akademisë së Chelseat. Në moshën 19-vjeçare, mbrojtësi i djathtë ka qenë në formë të lartë për Southampton dhe është paraqitur në çdo nivel të ekipeve të të rinjve të Anglisë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Valentino (@tinolivramento)

Një tjetër lojtar që bën përshtypje te klubi është Mohammed Salisu. Mbrojtësi ganez ka qenë një pjesë kyçe e skuadrës së Hasenhuttl që kur nënshkroi nga Real Valladolid për 10.9 milionë funte në gusht 2020, dhe ai është ende vetëm 22 vjeç.

Tifozët e Southampton do të shpresojnë që Broja të mbetet pas huazimit të tij dhe të jetë një pjesë integrale e një të ardhmeje potencialisht emocionuese.

/Telegrafi/

The post Marca: Armando Broja, nënshkrimi perfekt për të nisur epokën e re në Southampton appeared first on Telegrafi.