Mero Baze – Gërvallës: Duhet të mësoheni me faktin se jeni kryediplomate e Kosovës

Analisti nga Shqipëria Maro Baze ka deklaruar se Donika Gërvalla duhet ta kuptojë se është kryediplomate e Kosovës dhe jo e Shqipërisë.

Kjo deklaratë e tij erdhi pasi ministrja e Punëve të Jashtme postoi në Facebook flamurin kombëtar, pas kërkesave të Partisë Demokratike të Kosovës që ajo të dorëhiqet apo shkarkohet..

VIDEO:

“Donika Gërvalla duhet të mësohet me idenë se është Ministre e Jashtme e Kosovës dhe duhet të njoh flamurin e Kosovës. Nuk ka nevojë të ilustrojë akuzat e Serbisë . Kështu nuk mbron dot as viktimat e Serbisë në Kosovë dhe as shtetin e Kosovës që e viktimizon duke e injoruar”, ka shkruar Baze në Facebook.

Donika Gërvalla, kishte deklaruar vite më parë se do të deponojë dokumente për ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Këto zhvillime vinë në një kohë kur zyrtarë të PDK-së akuzojnë Albin Kurtin dhe Vjosa Osmani “që nuk po japin garanci në Gjykatën Speciale që ish-krerët e UÇK-së të mbrohen në liri”. /Insajderi.com