Mësohet arsyeja pse Donnarumma stagnoi bisedimet e rinovimit të kontratës me Milanin

Gianluigi Donnarumma nuk ka nënshkruar ende një zgjatje të kontratës me Milanin sepse ai dëshiron të sigurohet që do të luajë Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

22-vjeçari ende nuk ka bërë paraqitjen e tij të parë në garën elitare të Evropës.

Kontrata e tij skadon në qershor dhe, sipas raporteve në Itali, ai tashmë ka refuzuar dy oferta të kontratës nga Rossonerët.

VIDEO:

 

Sipas gazetës La Gazzetta dello Sport, Donnarumma dëshiron të sigurohet se ai do të luajë Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm dhe për këtë arsye, ai ka vendosur në pritje bisedimet e reja për rinovimin e kontratës.

Donnarumma është në një marrëveshje prej 6 milionë euro në vit në Milano dhe oferta e fundit e Rossonerëve është 8 milionë euro në vit.

Sidoqoftë, La Gazzetta tregon se shumë klube të mëdha në Evropë kanë tashmë portierin e tyre titullar dhe nuk janë në kërkim të një të ri, prandaj Milani shpreson që Donnarumma përfundimisht të nënshkruajë një zgjatje të kontratës.

Gazeta raporton se agjenti i tij Mino Raiola kërkon një kontratë prej 10 milionë eurosh në vit deri në vitin 2023 dhe një klauzolë lirimi të përfshirë në marrëveshje.

Rossonerët gjithashtu po konsiderojnë zëvendësimet e mundshme për Donnarumman, i cili mbajti dhjetë herë portën e paprekur në 38 ndeshje në të gjitha garat këtë sezon. /Telegrafi/

The post Mësohet arsyeja pse Donnarumma stagnoi bisedimet e rinovimit të kontratës me Milanin appeared first on Telegrafi.