Motori i aeroplanit ishte përfshirë nga zjarri pak pas ngritjes nga Denver, pasagjerët rrëfejnë se çfarë panë dhe tmerrin e përjetuar

Një zhurmë e fuqishme në bordin e United Flight 328 menjëherë pas ngritjes të shtunën kishte lënë të kuptohet se diçka ishte qartë duke shkuar keq.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, disa nga 241 personat në fluturim nga Aeroporti Ndërkombëtar i Denver për në Honolulu kishin madje mundësinë të shihnin dritaret e tyre për të parë një motor të ekspozuar që nxirrte flakë dhe pjesët e avionit duke u larguar.

Ata dhe të kapën të dashurit e tyre dhe u lutën.

Ndërkohë mijëra metra poshtë në një periferi të Denverit, njerëzit në tokë vrapuan për t’u strehuar për të shmangur mbeturinat që binin papritmas në tokë.

Pilotët lëshuan një thirrje dhe zbarkuan në mënyrë të sigurt aeroplanin Boeing 777-200.

Mrekullueshëm, nuk kishte raportime për lëndime në ajër ose në tokë.

VIDEO:

Por intervistat me pasagjerët tregojnë se incidenti shkaktoi një frikë të madhe për të gjithë të përfshirë.

‘Pati një bum të madh’

Travis Loock, një pasagjer në Fluturimin 328, i tha CNN se ishte rreth 20 minuta pas ngritjes për në Honolulu kur ai dëgjoi një bum.

Motori i aeroplanit me 231 pasagjerë përfshihet nga zjarri, copëzat gjigante bien në një lagje të banuar në Colorado – mrekullisht ateron pa ndonjë problem Motori i aeroplanit me 231 pasagjerë përfshihet nga zjarri, copëzat gjigante bien në një lagje të banuar në Colorado – mrekullisht ateron pa ndonjë problem

“Kishte një bum të madh dhe një lloj zëri që nuk dëshiron ta dëgjosh kur je në aeroplan”, tha Loock, i cili po fluturonte me gruan e tij. “… dhe unë u frikësova goxha kur pashë që motori nga ana ime po mungonte”.

Loock tha se ai mund ta ndjente frikën në aeroplan, por të gjithë ishin “shumë të qetë”.

Edhe Nate Fisher dëgjoi tingullin.

“Në fillim mendova se rrufeja goditi aeroplanin”, ka thënë ai, përcjell Telegrafi.

Kur Bob Brown dëgjoi shpërthimin, ai shikoi nga dritarja e tij, pa dëmtimin e motorit dhe nxori telefonin e tij për ta filmuar atë.

“Ne pamë njëri-tjetrin, gruaja ime dhe unë, u kapëm për dore dhe thjesht uruam që fëmijët tanë t’i shohim përsëri”, i tha ai KCNC.

Mike Vena ishte në mes të aeroplanit kur dëgjoi shpërthimin.

“Aeroplani sapo filloi të dridhej dhe ishte në atë mënyrë për rreth gjysmë ore derisa aeroplani ateroi”, ka rrëfyer ai.

Vena tha se profesionalizmi i ekuipazhit i qetësoi ata, por ai tha se ishte ende i shqetësuar.

“Fillimisht mendoj se kishte mjaft në panik”, tha Dan Smith nga Portland, Maine, për KCNC, “por unë mendoj se njerëzit bënë një punë të mirë për t’u qetësuar”.

Ndërsa Brenda Dohn, e cila po udhëtonte me fëmijët e saj, pa tym jashtë dritares dhe e dinte që diçka nuk ishte në rregull.

Boeing pezullon operimin e avionëve 777, pas dështimit të motorit të njërit prej tyre në Denver Boeing pezullon operimin e avionëve 777, pas dështimit të motorit të njërit prej tyre në Denver

“Vajza ime ishte ulur afër dritares dhe unë isha tamam si ajo. ‘Mos shiko, le ta mbyllim atë, dhe vetëm le të lutemi’”, ka treguar ajo. “Pra, kjo është ajo që bëmë. Ne thjesht u mbajtëm për dore dhe bëmë disa lutje”.

Ndryshe, një aeroplan i aviokompanisë amerikane United Airlines që po udhëtonte nga Honolulu, ka pësuar defekt teknik gjatë fluturimit ku motori i djathtë i fluturakes është ndalur së punuari, madje një pjesë e madhe e tij ka rënë në tokë – para se aeroplani të aterronte çuditërisht pa ndonjë problem në aeroportin ndërkombëtar të Denverit. /Telegrafi/

The post Motori i aeroplanit ishte përfshirë nga zjarri pak pas ngritjes nga Denver, pasagjerët rrëfejnë se çfarë panë dhe tmerrin e përjetuar appeared first on Telegrafi.