Një pako kafe kushton 100 dollarë, një e çajit 70 – krizë e madhe për ushqim në Korenë Veriore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka probleme më të mëdha se me Shtetet e Bashkuara. Ai ka nevojë për të ushqyer njerëzit e tij dhe opsionet nuk janë të mira.

Sundimtari komunist hapi një takim të rëndësishëm politik të martën duke pranuar situatën e zymtë që po mbretëron në vendin e tij. Furnizimi me ushqim i Koresë së Veriut është në pikën më të ulët dhe situata “po tensionohet”, tha Kim, sipas rrjetit shtetëror të lajmeve të vendit, KCNA.

Në kryeqytetin Pyongyang, çmimet e disa mallrave bazë thuhet se po rriten. Ekspertët thonë se çmimet e orizit dhe karburantit janë relativisht të qëndrueshme, por prodhimet e importuara si sheqeri, vaji i fasules së sojës dhe çmimet e miellit janë rritur, raporton cnn.

VIDEO:

Koreja e Veriut po përballet me mungesa të ushqimit - një kilogram banane shitet për 45 dollarë Koreja e Veriut po përballet me mungesa të ushqimit – një kilogram banane shitet për 45 dollarë

Çmimet e patates janë trefishuar në tregun e njohur Tongil, ku të dy vendasit dhe të huajt mund të blejnë, thanë banorët e Pyongyang.

Banorët gjithashtu zbuluan se sendet jo kryesore, siç është një pako e vogël çaji i zi mund të shitet për rreth 70 dollarë, ndërsa një paketë kafe mund të arrijë më shumë se 100 dollarë.

Kim nuk bëri të ditur shkallën e mungesave, por Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara (FAO) vlerësoi së fundmi se Koreja e Veriut i mungon afërsisht 860 mijë tonë ushqim, ose ekuivalente me pak më shumë se dy muaj furnizime në të gjithë vendin.

Situata ishte mjaft serioze në muajin prill që Kim të nxisë koreanët të ndërmarrin një tjetër “marshim të mundimshëm”, termi i përdorur për t’iu referuar urisë shkatërruese në Korenë e Veriut në vitet 1990 që vrau qindra mijëra njerëz. /Telegrafi/

The post Një pako kafe kushton 100 dollarë, një e çajit 70 – krizë e madhe për ushqim në Korenë Veriore appeared first on Telegrafi.