Një trik i mrekullueshëm si të hiqni gërvishtjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të përfundoni me disa gërvishtje në syze

Dhe edhe nëse nuk mbani syze me recetë, me siguri i keni ato mbrojtëse nga dielli diku të pambrojtur.

Ekzistojnë mënyra për të parandaluar gërvishtjet e xhamit, por edhe për të riparuar gërvishtjet e vogla që janë tashmë mbi to. Këtu janë disa trika të shkëlqyer.

Si të hiqni gërvishtjet nga syzet

Jonathan Zavaleta, një ekspert i syzeve, rekomandon shpëlarjen e syzeve me ujë të ngrohtë dhe më pas përdorimin e një lecke mikrofibër për të fshirë papastërtitë ose pluhurin nga syzet. Më pas duhet bërë një mjet me të cilin do të hiqen gërvishtjet.

VIDEO:

Përzieni dy lugë sodë buke me pak ujë për të marrë një pastë të trashë, thotë Zavaleta. Më pas merrni një leckë të pastër me mikrofibër, por jo atë që sapo keni përdorur dhe fërkojeni butësisht përzierjen në gotë.

Më pas shpëlani gotat edhe një herë me ujë të ngrohtë dhe fshijini me një leckë të tretë të pastër mikrofibër.

Si të parandaloni gërvishtjet në syze

Tani që dini se si të hiqni qafe gërvishtjet e vogla nga syzet tuaja, duhet të dini gjithashtu se si të parandaloni formimin e tyre. Vetëkuptohet se mbajtja e syzeve në mënyrë të sigurt në një çantë të përshtatshme është mënyra më e mirë për t’i mbrojtur ato, por ka edhe gjëra të tjera që duhen mbajtur parasysh.

Këtu janë disa këshilla nga mjekët e Washington Eyes:

Kini kujdes kur hiqni syzet

Kur hiqni syzet, mbajeni kornizën anash.

– Në këtë mënyrë shmangni prekjen me gishta të xhamit dhe zonës së kornizës rreth tyre, duke reduktuar mundësinë e gërvishtjes së tyre pa dashje. Përveç kësaj, heqja e syzeve me të dyja duart siguron që nuk do të ngecni dhe nuk do të bini – shpjegojnë ata.

Kushtojini vëmendje mënyrës se si i vendosni ato

Një pozicion i sigurt është mbajtëset e hapura të vendosura në një sipërfaqe të sheshtë me kokë poshtë – thonë nga Washington Eye, duke shtuar se ky është pozicioni më i qëndrueshëm për lënien e syzeve.

Pastrojini me materiale të përshtatshme

Në vend që të fshini syzet në një këmishë, pecetë ose peshqir në banjë, përdorni një leckë të butë me mikrofibër që e merrni me syzet, shkruan Lifehacker. Materialet e tjera janë më gërryes, gjë që mund t’ju bëjë t’i gërvishtni pa e ditur syzet.

The post Një trik i mrekullueshëm si të hiqni gërvishtjet e vogla nga syzet appeared first on Telegrafi.