Parashikim, analizë, statistika dhe formacionet mundshme: Manchester City – PSG

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve.

Ndeshja e parë e luajtur në Parkun e Princave kishte përfunduar 2-1 në të mirë të Ciitzens, me këta të fundit që mirëpresin anën franceze nga ora 21:00 në stadiumin Etihad.

Për këtë sfidë, Pep Guardiola do t’i ketë të gjithë lojtarët në dispozicion dhe shpreson të kalojë në finale, duke marrë parasysh përparësinë nga sfida e parë.

Foto: WhoScored

VIDEO:

Në anën tjetër, Mauricio Pochettino nuk mund të llogarisë në Juan Bernat që është i lënduar, Idrissa Guyese i ndëshkuar me karton të kuq dhe nuk dihet nëse Kylian Mbappe do të luajë nga fillimi.

Analizë

Nuk është era e parë që Manchester City ka skuadrën e plotë në këtë sezon, derisa ata përgatiten që të mirëpresin PSG-në.

Guardiola ka bërë ndryshime në formacion në fitoren ndaj Crystal Palaces në funajvën që shkoi, duke i pushuar disa nga lojtarët kryesorë.

Në anën tjetër, PSG do të ketë shumë punë për të bërë, derisa nuk dihet nëse Mbappe do të luajë nga fillimi edhe pse është përfshirë në listë.

Skuadrës franceze i duhet një plan maestral për të mposhtur Cityn, pasi nga takimi i parë nuk kanë shfaqur shumë.

Nëse Mbappe nuk luan, atëherë Mauro Icardi do të zë vendin e tij, ndoshta Pochettino mund të fus edhe Julian Draxler.

Statistika

Manchester City ka fituar gjashtë ndeshjet e fundit në Ligën e Kampionëve.

Citizens kanë shënuar së paku dy gola në gjashtë ndeshjet e tyre të fundit në garën më të madhe për klube në Evropë.

Janë shënuar mbi një mesatare prej 2.5 golave nga tre takimet e fundit të skuadrës angleze në Ligën e Kampionëve.

Parashikimi: Nga takimi i dytë vlerësohet se City do të fitojë po edhe këtu me një gol dallim.

Formacioni i mundshëm i Manchester Cityt:Ederson, Zinchenko, Dias, Stones, Walker, Silva, Rodrigo, Gudogan, Foden, Mahrez, De Bruyne.

Formacioni i mundshëm i PSG-së: Navas, Florenzi, Marquinhos, Kimpebe, Bakker, Paredes, Herrera, Neymar, Verratti, Di Maria, Icardi. /Telegrafi/

Foto: WhoScored

The post Parashikim, analizë, statistika dhe formacionet mundshme: Manchester City – PSG appeared first on Telegrafi.