Pasi e kthyen në kufirin me Shqipërinë, kryeministri i Malit të Zi udhëtoi me aeroplan për në Tiranë?

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq është në Tiranë, ku po merr pjesë në një takim mes kryeministrave të Ballkanit Perëndimor dhe kancelares gjermane Angela Merkel.

Sidoqoftë, siç vënë në pah mediat në Mal të Zi, kryeministri nuk pati fat në kufirin shqiptar sepse dyshohet se kishte planifikuar të hynte në atë vend pa konfirmuar se ishte negativ për coronavirusin, ose se ishte vaksinuar.

Ndërkohë, një video, e dërguar nga një lexues i portalit Pobjeda, tregon automjetet zyrtare të Qeverisë që kthehen nga kufiri shqiptar, përcjell Telegrafi.

VIDEO:

Pas kësaj, fluturimi i aeroplanit të Qeverisë nga aeroporti në Golubovci, i cili u ul në Tiranë, u regjistrua në faqen e internetit të Flightradar24.

Supozohet se Krivokapiq u kthye në Podgoricë dhe u nis përsëri për në Shqipëri.

Ndërkohë siç vë në pah mediumi tjetër malazez, shërbimi i marrëdhënieve me publikun i Kryeministrit, ka thënë se ky informacion nuk ishte i saktë, dhe se Kryeministri po shkonte në Tiranë me aeroplan dhe se i gjithë delegacioni kishte një test PCR të bërë siç duhet.

Ndryshe, qytetarët që hyjnë në Shqipëri duhet të kenë një dokument vaksinimi, një test negativ PCR jo më të vjetër se 72 orë ose një test të shpejtë Antigjen deri në 48 orë.

Këto rregulla zbatohen gjithashtu për të gjithë ata që kalojnë tranzit nëpër Shqipëri, me përjashtim të fëmijëve nën moshën gjashtë vjeç.

Krivokapiç do të takohet me Merkel sot në orën 16, pas një dreke pune, në të cilën do të marrin pjesë të dy ata, si dhe kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Tema e takimit të përbashkët me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor do të jetë bashkëpunimi rajonal dhe përmirësimi i tij. /Telegrafi/

The post Pasi e kthyen në kufirin me Shqipërinë, kryeministri i Malit të Zi udhëtoi me aeroplan për në Tiranë? appeared first on Telegrafi.