Polici që po gjykohet për thyerjen e rregullave anti-COVID përmend në gjykatë rastin e Rita Orës: Ajo dhe të tjerët nuk u dënuan kur vepruan ngjashëm

Një polic i akuzuar në një seancë disiplinore për thyerje të rregullave të COVID-it përdori të enjten kryeministrin dhe Dominic Cummings në mbrojtje të tij.

Ai gjithashtu citoi këngëtaren shqiptare Rita Ora, prezantuesen televizive Kay Burley dhe futbollistët Kyle Walker dhe Jack Grealish, si shkelës të supozuar të rregullave ndaj të cilëve nuk u ndërmor asnjë masë.

PC Mark Lee, 43 vjeç, mohoi se ai ishte fajtor për sjellje të pahijshme kur bëri një shëtitje në Snowdonia me të fejuarën e tij Emma – tani gruan e tij – dhe djalin e saj të vogël që është autik.

Ndodhi më 29 dhjetor 2020, kur Uellsi ishte në izolim dhe polici, i cili kishte probleme të shëndetit mendor, ishte në pushim mjekësor.

Pas një seance që zgjati katër orë në selinë e policisë së Uellsit të Veriut në Colwyn Bay, shefi i policisë Carl Foulkes njoftoi se ai nuk do të shkarkohej, por do të merrte një paralajmërim përfundimtar me shkrim.

VIDEO:

Përfaqësuesi i Federatës së Policisë, Nicholas Hawe, i cili kishte përmendur emrat e famshëm, i tha zotit Foulkes se një thirrje në internet nga Emma kishte prodhuar rreth 5,000 nënshkrime në dy ditë.

Kishte gjithashtu mbështetje për policin nga deputeti vendas i konservatorëve, David Jones, një ish-sekretar i Uellsit.

PC Lee, nga Colwyn Bay, i cili dikur u shfaq në Kodin e Policisë Zero të Channel 5 – Oficer nën Sulm pasi u godit nga një veturë në një stacion karburanti, ishte deklaruar fajtor në Gjykatën e Llandudnos në tetor për shkeljen e rregullave të COVID, pasi kishte udhëtuar në male në një periudhë kur vendi ndodhej në izolim.

Ai ishte gjobitur me 600 funte, por përfaqësuesi i tij tha në seancën e sotme se pas shpenzimeve ligjore fatura ishte më shumë se 10,000 funte.

Ai kishte qenë nën stres mendor dhe e pranoi akuzën pavarësisht këshillave ligjore për të mos e bërë këtë.

Ai donte ta zgjidhte atë, në vend që të duronte stresin e një prove dyditore.

Det Con Hawe sugjeroi se polici ishte trajtuar ndryshe nga të tjerët, duke u “mbështjellë në një cep” nga Policia e Uellsit të Veriut dhe nuk iu ofrua biletë apo paralajmërim.

Një mikrobiolog kryesor kishte deklaruar se një shëtitje në Snowdonia ishte një nga aktivitetet më të ulëta të mundshme për përhapjen e COVID-19.

PC Lee kishte 29 vjet shërbim dhe mori lavdërime dhe dekorata, duke përfshirë një për trimëri.

Kryeinspektori Sion Williams i Departamentit të Standardeve Profesionale tha se pranimi i fajit në gjykatë vërtetoi sjellje të pahijshme.

“Oficerët e policisë jo vetëm që ushtrojnë kompetenca të rëndësishme, por pritet të respektojnë standardet e sjelljes”, vuri në dukje ai.

Ai shtoi se duhet të kishte rritur ndërgjegjësimin për atë që ishte një devijim serioz nga udhëzimet kombëtare.

Pas shqyrtimit të rastit për dy orë e gjysmë, shefi i policisë njoftoi se ishte konstatuar një sjellje e keqe e rëndë në atë që ishte një rast i pazakontë.

“Ne jemi në një pozicion unik me fuqitë tona”, shtoi ai.

Zoti Foulkes njohu sfidat shëndetësore me të cilat u përballën PC Lee dhe familja e tij në atë kohë dhe vlerësoi faljen e tij, ndershmërinë dhe gjatësinë e kohës që kishte kaluar.

Shefi i policisë tha se ndodhi në një kohë të një prej krizave më të mëdha shëndetësore, por kishte qenë një akt i vetëm.

Ndërkohë, një thyerje të madhe rregullash kishte bërë në nëntor të vitit 2020 edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, të cilën avokati i policit e ka marrë si një nga shembujt që nuk është dënuar.

Rita kishte organizuar një festë ilegale në restorantin “Casa Cruiz” në Londër për ditëlindjen e saj të 30-të, në një periudhë që Mbretëria e Bashkuar ndodhej në izolim dhe tubimet me njerëz ishin rreptësishtë të ndaluara.

Kjo festë ishte ndërprerë nga policia dhe këngëtarja shqiptare kishte pranuar të paguante një gjobë vullnetare prej 10 mijë funtesh, nën premtimin se nuk do ta përsëriste më këtë gabim. /Telegrafi/

The post Polici që po gjykohet për thyerjen e rregullave anti-COVID përmend në gjykatë rastin e Rita Orës: Ajo dhe të tjerët nuk u dënuan kur vepruan ngjashëm appeared first on Telegrafi.