Publikohen foto nga hoteli para se të niseshin turistët shqiptarë

<!–

–>

VIDEO:

Televizioni turk Haberler transmetoi foto nga hoteli ku po qëndronin turistët shqiptarë në Stamboll, para se të niseshin për në shtëpi dhe 45 prej tyre u digjën në një nga autobusët e Besa Trans pranë Strumës në Bullgari.

Në kamerat e sigurisë sekondë pas sekonde janë regjistruar momentet kur pasagjerët kanë dalë nga hoteli në Stamboll dhe kanë hipur në autobusë. Turistët, përfshirë fëmijët, presin autobusët e tyre përpara hotelit.

Ali Bash, menaxheri i hotelit ku humbën jetën viktimat e autobusit BESA TRANS, tha: “Kompania e përmendur ka punuar herë pas here me ne. Ndonjëherë vijnë një herë në javë, ndonjëherë për qëndrim ditor. Rrugës për në qytete të tjera, ata ndaluan në këtë hotel dhe vetëm hëngrën dhe u larguan. Kjo kompani komunikon me ne përmes emailit. Këtë javë kishte autobusë të Besa Trans. Ka nga ata që vijnë të premten dhe ata që ikin të shtunën, ka nga ata që ikin të hënën. “Ata vijnë çdo 15 ditë, vijnë për fundjavë”, tha Bash për Haberler, përcjell TS.

Ibrahim Dalan, punonjës në një hotel tjetër që pret turistët e sjellë nga e njëjta kompani, tha: “Shqiptarët erdhën në hotelin tonë të premten dhe të shtunën. “Grupi fatkeq u largua edhe të hënën. Këto grupe vijnë tek ne dy ditë në javë. Ata i ndajnë turistët pjesë pjesë në hotele”, tha ai./TS/