Putini marrëveshjen 1 miliard dollarë për ta armatosur Bjellorusinë e udhëhequr nga diktatori Lukashenko

marreveshja

Udhëheqësi i kontrovers i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, tha të dielën se Minsk planifikon të blejë armë ruse me vlerë 1 miliard dollarësh, ndërsa mbikëqyrte stërvitjet masive ushtarake të udhëhequra nga Moska që tronditën disa vende të Bashkimit Evropian.

Lukashenko që po shtyp opozitën dhe zgjedhja e tij u kontestua nga opozita, ka thënë se trupat ruse dhe bjelloruse janë në gjendje gatishmërie të lartë për “t’i ruajtur kufijtë dhe për të kundërshtuar agresionin e perëndimit”. Të premten, Rusia dhe Bjellorusia filluan stërvitjet ushtarake që përfshinin rreth 200 mijë personel, një nga stërvitjet më të mëdha të Moskës vitet e fundit.

Presidenti Vladimir Putin është planifikuar të inspektojë stërvitjet në Rusi të hënën, përpara zgjedhjeve parlamentare tre-ditore më vonë këtë javë.

“Ne nuk mund të qetësohemi, duke marrë parasysh përvojën e vitit 1941,” tha Lukashenko, duke iu referuar pushtimit të Bashkimit Sovjetik nga Gjermania naziste.

VIDEO:

Lukashenko, i cili është izoluar nga Perëndimi për goditjen e protestave të opozitës pas zgjedhjeve të diskutueshme vitin e kaluar, i është dashur të mbështetet gjithnjë e më shumë në Moskë.

Të dy udhëheqësit kanë qenë në bisedime për të integruar më ngushtë dy vendet e tyre.

Lukashenko zhvilloi raundin e fundit të diskutimeve me Putinin në Moskë në fillim të kësaj jave dhe tha të Dielën se donte të blinte sistemet ruse të mbrojtjes ajrore S-400 me qëllim vendosjen e tyre në kufirin e vendit të tij me Ukrainën e mbështetur nga Perëndimi.

“Ne duhet të bëhemi gati, kufiri ynë me Ukrainën është 1.200 kilometra (750 milje),” u tha Lukashenko gazetarëve gjatë stërvitjeve, duke zbuluar detajet e bisedimeve të tij tetë-orëshe me Putinin.

“Dhe ne diskutuam se mund të përdorim S-400”, tha ai, duke shtuar se udhëheqësit i kishin kushtuar më shumë se tre orë çështjeve të mbrojtjes dhe sigurisë. Lukashenko gjithashtu falënderoi Putinin për pajtimin për të furnizuar Bjellorusinë me armë të vlerësuara në më shumë se 1 miliard dollarë deri në vitin 2025.

“Unë nuk do të zbuloj shumën edhe pse kjo nuk është gjithashtu një sekret i madh, kjo është më shumë se një miliard dollarë”, u tha Lukashenko gazetarëve lokalë. Dërgesa përfshinte rreth 10 aeroplanë, disa duzina helikopterësh dhe një sistem raketash tokë-ajër, tha presidenti i bjellorus. Në stërvitjet, Lukashenko përshëndeti trupat ruse dhe bjelloruse.

“Veprimet tuaja gjatë stërvitjeve konfirmuan gjallërisht një gjendje të lartë gatishmërie të ushtrive të vendeve tona dhe popullit bjellorus për të siguruar bashkërisht sovranitetin dhe pavarësinë e tyre,” tha ai.

Stërvitjet masive kanë tronditur një numër vendesh të BE -së, me Poloninë që ka vendosur një gjendje të jashtëzakonshme përgjatë kufirit të saj lindor, hera e parë që masa është përdorur që nga rënia e komunizmit.

Kryeministri polak, Mateusz Moraëiecki ka paralajmëruar për “provokime” të mundshme dhe tha se stërvitjet ishin një arsye që Varshava vendosi gjendjen e jashtëzakonshme.

Në prag të stërvitjes, Putin tha se stërvitjet “nuk ishin të drejtuara kundër askujt” dhe Lukashenko goditi të njëjtën notë të Dielën.

“Ne nuk po i drejtojmë raketat tona në vendet fqinje. Po përgatitemi të mbrojmë tokën tonë,” tha ai në vërejtjet e lëshuara nga zyra e tij.

“Bashkimi Bjellorusi-Rus nuk ka nevojë për toka shtesë.”

Putin pritet në kryeqytetin Bjellorusi Minsk për të nënshkruar një seri marrëveshjesh integrimi më 4 nëntor dhe Lukashenko tha se të dy do të zhvillojnë bisedime muajin e ardhshëm.

Kremlini tha se trupat nga India, Mongolia, Armenia, Kazakistani dhe Kirgistani gjithashtu do të marrin pjesë në stërvitjet e përbashkëta. Ministria ruse e Mbrojtjes tha të Dielën se trupat e dy vendeve do të ktheheshin në bazat e tyre deri në mes të tetorit.