Rritja e pagës minimale, ulja e moshës së votuesve, nënshtetësia e dyfishtë për emigrantët,…: Këto janë pikat e koalicionit qeverisës në Gjermani

Social Demokratët, të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë të Gjermanisë kanë përfunduar bisedimet e koalicionit, thonë partitë. Kjo do të thotë se vendi ka të ngjarë të ketë një qeveri të re përpara Krishtlindjeve.

Tre partitë që planifikojnë të formojnë një qeveri në Gjermani njoftuan në një konferencë shtypi të mërkurën në Berlin se kanë finalizuar një marrëveshje për një koalicion qeverisës.

Marrëveshja vjen pasi 21 përfaqësues të tre partive – Social Demokratët e qendrës së majtë (SPD), të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë (FDP) të fokusuar në biznes – u takuan për negociatat përmbyllëse më herët gjatë ditës.

Kandidati për kancelar socialdemokrat (SPD), Olaf Scholz, tha se të tre partitë arritën një marrëveshje për të formuar qeverinë e re që do t’i japë fund epokës së Merkelit.

Negociatat u zhvilluan në një “atmosferë miqësore, por intensive, një atmosferë plot besim”, tha Scholz, shkruan DW, përcjell Telegrafi.

Koalicioni i ri i Gjermanisë dëshiron të legalizojë kanabisin Koalicioni i ri i Gjermanisë dëshiron të legalizojë kanabisin

Ndërsa bashkëdrejtuesi i Partisë së Gjelbër, Robert Habeck tha se “mirëqenia me mbrojtjen e klimës” do të jetë themeli i politikave të qeverisë së re.

Ndërkohë kreu i FDP-së, Christian Lindner tha se ne marrim përgjegjësinë për një vend në një situatë të rëndë dhe se ekziston një “vullnet dhe dëshirë për ndryshim” në Gjermani.

VIDEO:

“Është detyra jonë ta modernizojmë këtë vend së bashku”, shtoi ai.

Por cilat janë disa nga politikat në marrëveshje?

Sipas DW, palët ranë dakord që Gjermania në mënyrë ideale do ta heqë përdorimin e qymyrit deri në vitin 2030, përcjell Telegrafi.

Veç kësaj është thënë që të bëhet rritja e transportit hekurudhor të mallrave me 25% dhe të ketë të paktën 15 milionë makina elektrike në rrugë deri në vitin 2030.

Gjithashtu, nxitja për një tarifë shtesë të udhëtimit ajror evropian si ajo që është tashmë në fuqi në Gjermani.

Emigrantët janë në gjendje të aplikojnë për shtetësi pas pesë vjetësh dhe të kenë të drejtë për shtetësi të dyfishtë, një ndryshim i madh për mijëra turq, shumë prej të cilëve mbeten shtetas të huaj pas dekadash në Gjermani.

Çfarë bie në sy ndër tjerash është edhe rritja e pagës minimale në 12 euro, si dhe planet për legalizimin e shitjes së rregulluar të kanabisit.

Ata gjithashtu janë “bashkuar në qëllimin e tyre” për të ndërtuar 400,000 apartamente të reja në vit për të luftuar krizën e strehimit, për të ulur moshën e votimit në 16 vjeç dhe për të krijuar një sistem imigrimi të bazuar në pikë për të tërhequr punëtorë të kualifikuar.

Çfarë thanë liderët e koalicionit?

“Ne jemi të bashkuar nga vullneti për ta bërë këtë vend më të mirë”, tha Scholz në konferencën për shtyp, duke shtuar se koalicioni synon “politikë me ndikim të lartë”.

Bashkëdrejtuesja e të Gjelbërve, Annalena Baerbock tha “ne duam të krijojmë një fillim të ri për më shumë përparim” dhe “të inicojmë një ndryshim paradigme… për kohezionin në shoqërinë tonë”.

Baerbock shtoi se Gjermania mund të transformojë ekonominë e saj në mënyrë që të bëhet “neutrale klimatike” dhe mbrojti një “përgjigje të përbashkët evropiane” për të trajtuar ndryshimet klimatike.

Olaf Scholz merr detyrën e kancelarit gjatë muajit të ardhshëm, liderët e tri partive gjermane nënshkruajnë marrëveshjen e koalicionit Olaf Scholz merr detyrën e kancelarit gjatë muajit të ardhshëm, liderët e tri partive gjermane nënshkruajnë marrëveshjen e koalicionit

Lindner i FDP tha se palët “biseduan me njëra-tjetrën intensivisht” dhe disa nga negociatat ishin “shumë të diskutueshme”.

“SPD dhe të Gjelbrit mund të jenë krenarë për atë që kanë arritur në këto negociata”, tha Lindner. “Olaf Scholz do të jetë një kancelar i fortë i Republikës Federale të Gjermanisë”, shtoi ai.

Çfarë vjen më pas?

Çdo marrëveshje duhet të votohet nga konferencat e partisë në rastin e SPD dhe FDP dhe nga anëtarët e partisë në rastin e të Gjelbërve, shkruan tutje DW, përcjell Telegrafi.

Burimet, sipas mediumit në fjalë kanë thënë se partitë do të donin të shihnin kandidatin e SPD, Olaf Scholz, të zgjedhur si kancelar nga Bundestag në javën e dytë të dhjetorit, në mënyrë që qeveria e re të mund të nisë punën e saj.

Kjo do të nënkuptonte gjithashtu se kancelarja në largim Angela Merkel nuk do të kalonte rekordin për ditë në detyrë të mbajtur nga Helmut Kohl.

Ndryshe, zgjedhjet në Gjermani u zhvilluan rreth tetë javë më parë dhe bisedimet për koalicionin filluan më 21 tetor.

Nëse zgjedhja e Scholz-it si kancelar shkon siç është planifikuar, do të duhen 73 ditë për të formuar një qeveri të re pas zgjedhjeve.

Kjo krahasohet në mënyrë të favorshme me 171 ditët e nevojshme pas zgjedhjeve të 2017 për të formuar një të ashtuquajtur koalicion të madh të Kristian-Demokratëve (CDU) të Merkelit dhe SPD.

Arsyeja kryesore e vonesës në atë kohë ishte kur FDP u largua nga bisedimet duke thënë se nuk ishte në gjendje të punonte me të Gjelbrit dhe CDU në një aleancë të ngjashme trepalëshe.

Pse Gjermania po bëhet me një qeveri koalicioni?

Zgjedhjet parlamentare të 26 shtatorit panë SPD-në, e cila ishte partneri më i vogël i koalicionit me CDU-në në qeverinë e mëparshme, të kishte rritje të madhe, duke fituar votën e afro 26% të votuesve.

SPD u tregua pak e prirur për të hyrë në një koalicion të tretë qeveritar në 16 vjet me konservatorët, të cilët dolën në vendin e dytë me pak më shumë se 24%, dhe shpejt vendosi të provonte një aleancë me të Gjelbrit dhe FDP, megjithëse dy partitë e fundit ndryshonin nga njëri-tjetrin për disa çështje, veçanërisht politikën klimatike.

Të Gjelbrit shënuan një sukses të paprecedentë në zgjedhje, duke mposhtur rezultatet e mëparshme me rreth 6% për të fituar vendin e tretë me gati 15%, ndërsa FDP, një parti tradicionale mbretërore në Gjermani, fitoi 11.5% të votave për të dalë në vendin e katërt.

Bisedimet e fundit të koalicionit duket se kanë afruar shumë nga dallimet midis dy partive, me, ndër të tjera, të Gjelbrit që kanë braktisur planet e tyre për të vendosur një kufizim shpejtësie në autostradat e Gjermanisë, ndërkohë që FDP ka pranuar një ndërprerje më të hershme të qymyrit për djegie.

‘Dinamika e re’ në politikën klimatike

Burime nga të Gjelbërit kanë thënë se janë të kënaqur që marrëveshja e koalicionit përmbush kërkesat e partisë ambientaliste që të gjitha fushat e politikave – nga transporti dhe ndërtimi te bujqësia – të marrin në konsideratë mbrojtjen e klimës globale.

Ata thanë se një “dinamikë e re” po vihej në lëvizje për të ndihmuar Gjermaninë t’i përmbahej qëllimit për të mbajtur ngrohjen globale nën 1.5 gradë Celsius (2.7 gradë Fahrenheit) mbi nivelet para-industriale.

Negociatorët nga të Gjelbërit thanë se politika klimatike e Gjermanisë nën qeverinë e planifikuar të koalicionit do të përfshijë masa për të rritur masivisht përdorimin e burimeve të rinovueshme të energjisë si energjia e erës dhe diellit.

Ata thanë se kjo do t’i mundësonte vendit të braktiste qymyrin si burim energjie deri në vitin 2030, tetë vjet më herët se sa ishte planifikuar në qeverinë e kaluar. /Telegrafi/

The post Rritja e pagës minimale, ulja e moshës së votuesve, nënshtetësia e dyfishtë për emigrantët,…: Këto janë pikat e koalicionit qeverisës në Gjermani appeared first on Telegrafi.