Samsung ndërton fabrikën e re të çipave në Teksas – investimi do të kushtojë 17 miliardë dollarë

Samsung ka zgjedhur një vend afër qytetit Taylor në Teksas për fabrikën e re të çipave kompjuterike prej 17 miliardë dollarësh, mes mungesës globale të gjysmëpërçuesve.

Është investimi më i madh ndonjëherë i gjigantit elektronik koreano-jugor në SHBA, raporton bbc.

Fabrika pritet të krijojë dymijë vende pune në industrinë e teknologjisë, me ndërtimin e fillimit të vitit të ardhshëm.

VIDEO:

Samsung, si disa nga rivalët e tij, po garon për të zgjeruar prodhimin e çipave në SHBA për të trajtuar çështjet e zinxhirit të furnizimit.

Impianti pritet të jetë funksional në gjysmën e dytë të vitit 2024. Guvernatori republikan i Teksasit, Greg Abbott, shkroi në Twitter “Mirë se erdhe në Teksas, Samsung!”, ndërsa publikoi fotografi të takimit me zyrtarët koreano-jugor.

Më vete, një deklaratë nga zyra e guvernatorit tha se kompania do të merrte një grant prej 27 milionë dollarësh për krijimin e vendeve të reja të punës.

Çipat e prodhuar në objektin e ri do të përdoren në një sërë teknologjish, duke përfshirë celularët, 5G, informatikë me performancë të lartë dhe inteligjencën artificiale.

Samsung është një nga prodhuesit më të mëdhenj të çipave në botë me më shumë se 20 mijë punonjës në të gjithë SHBA.  Kompania tha se njoftimi i fundit e çon investimin e saj total në ekonominë më të madhe në botë në 47 miliardë dollarë. /Telegrafi/

The post Samsung ndërton fabrikën e re të çipave në Teksas – investimi do të kushtojë 17 miliardë dollarë appeared first on Telegrafi.