Së paku nëntë të vdekur pasi treni doli nga binarët në Indi

Ekipet e shpëtimit gjetën katër trupa gjatë natës teksa pastronin 12 vagonat e dëmtuar të një treni që doli nga binarët në shtetin e Bengalit Perëndimor të Indisë, duke e rritur numrin e të vdekurve në nëntë, tha një zyrtar hekurudhor të premten.

Të paktën 45 persona u plagosën në aksidentin e së enjtes, pasi autobusët dolën nga binarët dhe tre u përmbysën, tha Rajiv Jain, një zëdhënës i ministrisë së hekurudhave.

Puna e shpëtimit përfundoi dhe pista po pastrohet për të rivendosur shërbimet e trenave në rajon, raporton nypost.

VIDEO:

Pamjet nga vendi i ngjarjes pas aksidentit treguan pasagjerët të ngecur në metal të përdredhur dhe mbeturina ndërsa shpëtimtarët u përpoqën t’i nxirrnin jashtë.

Treni ishte rrugës për në Gauhati në shtetin Assam nga Bikaner, një qytet në shtetin Rajasthan, kur aksidenti ndodhi në rrethin Jalpaiguri.

Aksidentet janë të zakonshme në rrjetin hekurudhor masiv, por të vjetër të Indisë. Standardet e sigurisë kanë qenë një shqetësim i vazhdueshëm në sistemin shtetëror, i cili operon 9,000 trena pasagjerësh dhe transporton rreth 23 milionë pasagjerë çdo ditë.

Në vitin 2016, 127 njerëz u vranë kur 14 autobusë doli nga shinat në shtetin Uttar Pradesh në një nga aksidentet më të rënda treni të Indisë. /Telegrafi/

The post Së paku nëntë të vdekur pasi treni doli nga binarët në Indi appeared first on Telegrafi.