Separatistët pro-rusë vrasin edhe dy ukrainas

Konfliktet e armatosura kanë vazhduar që nga viti 2014, kur Moska aneksoi gadishullin e Krimesë.

Ushtria ukrainase njoftoi në faqen e saj zyrtare në Facebook se një ushtar tjetër ukrainas u vra në përleshjet me separatistët pro-rusë. Sipas informacioneve të tyre, ishte ushtari i katërt i vrarë në tre ditë e fundit nga të dyja anët gjersa është vrarë edhe një civil ukrainas.

VIDEO:

Situata në vendbanimin Verkhnotoretska në rajonin Donetsk në Ukrainën lindore mbeti shumë e tensionuar pasi i fundit në një seri ushtarësh u vra. Shokët ukrainas u befasuan pasi separatistët hapën zjarr mbi kolegun e tyre, Artur Golub, i cili po transportonte ushqim nga përpara, raporton euronews.

Luftimet u intensifikuan pasi rusët dërguan rreth 150 mijë trupa pranë kufirit me Ukrainën nën pretekstin e stërvitjeve ushtarake në prill.

Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, e cila monitoron vazhdimisht konfliktin, deklaroi në raportin e saj të fundit se ka pasur deri në 400 shkelje të armëpushimit fundjavën e kaluar, krahasuar me 210 fundjavën e kaluar.

Sipas të dhënave zyrtare, 54 ushtarë ukrainas janë vrarë deri më tani, ndryshe nga gjithsej pesëdhjetë në të gjithë vitin 2020. Separatistët pro-rusë po flasin për 30 viktima në anën e tyre. Rreth 13 mijë njerëz kanë vdekur në konflikt që nga viti 2014. /Telegrafi/

The post Separatistët pro-rusë vrasin edhe dy ukrainas appeared first on Telegrafi.