Serbia e pret Merkelin me masa të ashpra sigurie

Serbia, Merklei

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot arrin në Serbi. Si pjesë e kësaj vizite, flamujt e Gjermanisë dhe Serbisë u vendosën në ndërtesën Genex në Beogradin e Ri, nga drejtimi i Aeroportit “Nikola Tesla”, në mënyrë që kjo të ishte shenja e parë e mirëseardhjes për kancelaren gjermane.

Gjithashtu, 1.500 flamuj të Serbisë dhe Gjermanisë do të valëviten nga shtyllat e ndriçimit publik në qendër të qytetit, bulevardet e Beogradit të Ri, Ura e Brankos, në rrugët hyrëse nga aeroporti Nikola Tesla përgjatë autostradës dhe në zonën e Pallati i Serbisë.

VIDEO:

Vëmendje e veçantë do t’i kushtohet sigurisë gjatë vizitës së kancelares gjermane në largim në Beograd.

Kancelarja gjermane, rrugët që do të ndjekë, vendet e takimit me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe vilën ku do të kalojë natën do t’i sigurojnë deri në 3,000 policë.

Do të angazhohen njësi speciale antiterroriste, si dhe njësi snajperësh që do të monitorojnë situatën nga çatitë përreth.

Qytetarëve do t’u kërkohet të mbajnë dritaret e mbyllura në rrugën e Kancelares Gjermane, dhe boshtet në rrugë tashmë janë ngjitur.

Linjat e transportit të qytetit pritet të funksionojnë jashtëzakonisht në kohën e mbërritjes së Merkel, por detajet e atyre ndryshimeve do të shpallen më vonë, transmeton Klankosova.tv.

Masat e sigurisë do të jenë të njëjta me atë kur presidenti rus Vladimir Putin ose Joseph Biden, atëherë nga pozita e Nënkryetarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vizituan Serbinë, shkruan Blic.

Pas Serbisë, Merkel udhëton për në Shqipëri ku do takohet fillimisht me kryeministrin shqiptar Edi Rama, ndërsa temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por edhe çështje që lidhen me përafrimin me BE-në.

Krahas kryeministrit Rama, në Tiranë Merkel do të ulet në të njëjtën tryezë edhe me udhëheqësit e vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Takim me Merkel në kryeqendrën shqiptare do të ketë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti.