SHBA: Rusia duhet të zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin

Zëvendëssekretarja amerikane e shtetit, Wendy Sherman, ka paralajmëruar Rusinë se duhet të zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, ajo po fliste pas bisedimeve midis NATO-s dhe Rusisë, një nga tre ngjarjet diplomatike të kësaj jave që synojnë uljen e tensionit mbi Ukrainën.

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Aleksandër Grushko, tha se NATO nuk mund të zgjedhë kërkesat e Moskës.

VIDEO:

NATO dhe Rusia nuk arrijnë të kapërcejnë mosmarrëveshjet pasi bisedimet përfundojnë pa rezultat NATO dhe Rusia nuk arrijnë të kapërcejnë mosmarrëveshjet pasi bisedimet përfundojnë pa rezultat

Një ndër kërkesat është që Ukraina të mos anëtarësohet kurrë në NATO.

Rreth 100 mijë trupa ruse thuhet se janë grumbulluar pranë kufirit me Ukrainën, duke shkaktuar frikën e një pushtimi.

Sherman përsëriti se SHBA-ja dhe anëtarët e tjerë të NATO-s nuk do të pranonin kurrë të vënë veton ndaj pranimit të Ukrainës, duke theksuar se aleanca ushtarake kishte një politikë të dyerve të hapura. Qëllimi i anëtarësimit në NATO është pjesë e kushtetutës së Ukrainës. /Telegrafi/

The post SHBA: Rusia duhet të zgjedhë ose diplomacinë ose konfrontimin me Perëndimin appeared first on Telegrafi.