Si pasojë e pandemisë edhe Jay Z pati shumë humbje

LVMH, e cila zotëron “Dom Pérignon” dhe “Moët & Chandon”, ka marrë 50% të aksioneve në markën Champagne të Jay-Z Armand de Brignac, i njohur gjithashtu si “Ace of Spades”. Kushtet e marrëveshjes nuk u zbuluan, shkruan CNN, transmeton Insjaderi.

Partneriteti vjen në një kohë kur LVMH po punon për të tërhequr një klientelë më të larmishme. Sektori i luksit është kritikuar prej kohësh për përvetësimin kulturor dhe gafat raciste të profilit të lartë.

VIDEO:

Marrëveshja vjen pas një viti të vështirë për Champagne, pasi shitjet ranë për shkak të festimeve të anuluara dhe kufizimeve në ngrënien brenda shtëpisë gjatë pandemisë së Coronavirusit.

Dërgesat e “Champagne” ranë 18% gjatë vitit 2020 krahasuar me 20190-tën, sipas CIVC, një grup tregtar i shampanjës. /Insajderi.com