Talebanët “notojnë” në luks, nga shpellat në pishina, sauna dhe kopshte përrallore

Talebanët

Afganistani është në një trajektore shqetësuese, me talebanët që angazhohen në praktika që tregojnë regresion të thellë. Njoftimet e tyre, të bëra në kuadrin e një operacioni pajtimi global, janë në kontrast të plotë me veprimet e tyre.

VIDEO:

Fotografitë që qarkullojnë në internet orët e fundit tradhtojnë kënaqësinë që talebanët kanë fituar nga ngjitja në pushtet. Ata nuk e humbën rastin për të përfituar nga pajisjet amerikane, duke pasur armë të llojeve të ndryshme në dispozicion, ndërsa stërvitnin “rekrutët”.

Gjithashtu zbulohet nga materiali i agjencive të huaja të lajmeve se drejtuesit e organizatës islamike kanë zënë një vilë luksoze me një banjë, një kopsht mbresëlënës me lloje të rralla të bimëve, si dhe akuariume. Vila i përkiste armikut të talebanëve, ish -nënpresidentit dhe të arratisurit Abdul Rashid Dostum.

150 luftëtarët e organizatës që janë vendosur në rezidencë i përkasin rojes së sigurisë personale të Salahuddin Ayubi, një nga gjeneralët më të fuqishëm të regjimit. Gjenerali nxitoi të vendoste truprojat e tij në rezidencë më 15 gusht, ditën kur talebanët erdhën në pushtet dhe qeveria e mëparshme u përmbys.

Edhe pse afganët po shtypen nga vështirësitë ekonomike, talebanët duket se po shijojnë momente luksi. Llambadarë të mëdhenj prej xhami varen në dhoma, divane mbresëlënëse zbukurojnë dhomat e bollshme të jetesës dhe një pishinë e brendshme. Vila gjithashtu ka sauna dhe palestër të pajisur plotësisht. Vila është larg maleve dhe shpellave ku dikur jetonin talebanët.