Tërmet i lehtë me epiqendër në Malishevë

<!–

–>

VIDEO:

Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot Kosova është goditur nga një tërmet i lehtë me magnitude 2.7 sipas shkallës Rihter.

Sipas tij, epiqendra e tërmetit ishte në Malishevë-Uglar, 8 kilometra në jug-lindje të Gjilanit, njofton Klan Kosova.

“Bazuar në Rrjetin Sizmik, Shërbimi Gjeologjik i Kosovës dhe Qendrës Sizmike Euro-Mediterane, si dhe në analizën numerike të Rrjetit Sizmologjik të Kosovës, me datë 20/02//2021 n’ora 16:46, sipas kohës lokale, Kosova është goditur nga nje tërmet me magnitude 2.7 sipas shkallës Rihter, përkatësisht me intensitet III-IV ballë të Merkalit”.

“Thellësia hipoqendrore ishte 10 km”.

“Epiqendra e tërmetit ishte në Malishevë-Uglar 8 km jug-lindje të Gjilanit”.

“Tërmeti në fjalë është ndier dukshëm në regjionin e Gjilanit”.