Urgjentisht duhet ta përditësoni softuerin tuaj në iPhone

Apple, si prodhuesit e tjerë të pajisjeve, lëshon përditësime të softuerit gjatë gjithë kohës, por më i fundit mund të jetë më kritik se shumica.

Përdoruesit e iPhone po përballen me një dobësi softuerike që studiuesit e pavarur thonë se është përdorur për të spiunuar një aktivist saudit. Të hënën, Apple lëshoi një azhurnim urgjent për të rregulluar çështjen.

Kreu i inxhinierisë së sigurisë të kompanisë tha në një deklaratë se dobësia përdoret për të synuar individë të veçantë dhe “nuk është një kërcënim për shumicën dërrmuese të përdoruesve tanë”. Por është veçanërisht e rrezikshme sepse hap derën për tu hakuar pa u detyruar përdoruesit të klikojnë në një lidhje të korruptuar, siç është rasti me shumicën e sulmeve të tjera kibernetike, raporton cnn.

VIDEO:

Dhe mund të prekë këdo që përdor iMessage. Tani, përdoruesit e iPhone mund të përditësojnë telefonat e tyre në iOS 14.8 për t’u mbrojtur nga sulmet e mundshme. Është po aq e thjeshtë sa të shkosh te cilësimet e tua, të klikosh në “General” dhe të kontrollosh fushën që thotë “Update Software”.

Muajt e fundit ka pasur një përhapje të të ashtuquajturve sulme “zero klik”, të cilat besohet se mundësohen nga spyware nga firma izraelite NSO Group. Firma thotë se shet vetëm shërbimet e saj për agjencitë qeveritare në mënyrë që të luftojë terrorizmin dhe krimin.

Në një deklaratë të hënën, Grupi NSO nuk i trajtoi akuzat, vetëm duke thënë se “do të vazhdojë t’u sigurojë agjencive të inteligjencës dhe zbatimit të ligjit në të gjithë botën teknologji shpëtuese për të luftuar terrorin dhe krimin”.

Studiuesit, megjithatë, thonë se ata kanë gjetur raste të shumta në të cilat spyware u përdor mbi disidentët ose gazetarët. Dhe përhapja në rritje e sulmeve që mund të depërtojnë në pajisje pa dijeninë ose përfshirjen e përdoruesit do të thotë që përditësimi i softuerit të telefonit tuaj nuk ka qenë kurrë më i rëndësishëm. /Telegrafi/

The post Urgjentisht duhet ta përditësoni softuerin tuaj në iPhone appeared first on Telegrafi.