Vitin e kaluar, hakerët koreanoverior vodhën 400 milionë dollarë kriptomonedha

Hakerët nga Koreja e Veriut vodhën një kriptomonedhë me vlerë rreth 400 dollarë në të paktën shtatë sulme hakerash vitin e kaluar.

Chainalysis tha se viti 2021 ishte një nga vitet më të suksesshme për kriminelët kibernetikë të Koresë së Veriut dhe vendi i tyre gjithmonë e ka mohuar në mënyrë rutinore përfshirjen në sulme.

“Nga viti 2020 deri në vitin 2021, numri i sulmeve të hakerëve në lidhje me Korenë e Veriut u rrit nga katër në shtatë dhe vlera e vjedhur u rrit me 40 për qind”, thuhet në raport, raporton bbc.

VIDEO:

Hakerët sulmuan kryesisht firmat e investimeve dhe zyrat e centralizuara të këmbimit, dhe përdorën një sërë teknikash. Në shënjestër u vunë edhe kuletat e “nxehta” të kriptomonedhave, të cilat janë të lidhura me internetin dhe rrjetin e kriptomonedhave në mënyrë që të jenë të prekshme nga sulmet e hakerëve. Ato përdoren për të dërguar dhe marrë kriptomonedha, si dhe për të kontrolluar argumentet.

Shumë ekspertë këshillojnë kalimin e sasive të mëdha të kriptomonedhave që nuk nevojiten çdo ditë në kuletat “të ftohta”, sepse ato nuk janë të lidhura me internetin “më të gjerë”.

Chainalysis beson se shumica e sulmeve janë kryer nga grupi i hakerëve Lazarus, i cili është nën sanksionet e SHBA. Grupi besohet se kontrollohet nga inteligjenca e Koresë së Veriut.

Grupi Lazarus është akuzuar më parë për përfshirje në sulmet e ransomware WannaCry, hakerim të bankave ndërkombëtare dhe llogarive të përdoruesve, si dhe sulme ndaj Sony Pictures në vitin 2014. /Telegrafi/

The post Vitin e kaluar, hakerët koreanoverior vodhën 400 milionë dollarë kriptomonedha appeared first on Telegrafi.