Vritet ambasadori Italian

Itali

Ministria e jashtme e Italisë thotë se ambasadori italian në Republikën Demokratike të Kongos është vrarë në një sulm ndaj një autokolone të Kombeve të Bashkuara në lindje të vendit, shkruan BBC.

VIDEO:

Luca Attanasio vdiq në spital të hënën pasi autokolona e Kombeve të Bashkuara ai po udhëtonte u sulmua pranë Gomës, tha një deklaratë.

“Është me trishtim të thellë që ministria e jashtme konfirmon vdekjen, sot në Goma, të ambasadorit italian,” tha deklarata e ministrisë.

Një oficer i policisë ushtarake italiane që udhëtonte me të dërguarin dhe një person i tretë u vranë gjithashtu, thonë raportet