Zidane është në dijeni se çfarë e pret ndaj Atalantës: Janë një skuadër si Ajaxi dy vite më parë

Zinedine Zidane vlerëson skuadrën shumë sulmuese të Atalantas dhe trajnerin Gian Piero Gasperini, por Real Madrid nuk do të luajë për një barazim në Ligën e Kampionëve.

“Ne e dimë lojën që na pret nesër (e mërkure) dhe ne e dimë se nga po vijmë. Ne kemi punuar mirë, jemi të përqendruar dhe kemi nevojë për të marrë një rezultat të mirë”, ka thënë trajneri i Los Blancos në konferencën e tij për shtyp.

“Ne kemi përvojën e duhur dhe shpresojmë të arrijmë në finale. Ne kemi të gjitha synimet për ta bërë këtë, kjo është ajo që bën Real Madrid: ne shkojmë atje për të fituar. Ka edhe një ndeshje të dytë, por ne jemi të përqendruar në ndeshjen e nesërme”.

Ekziston një krizë dëmtimesh në Real Madrid, duke pasur mungesa si Karim Benzema dhe Sergio Ramos.

VIDEO:

“Të gjithë lojtarët janë të rëndësishëm dhe çdo trajner ka burimet e tij. Ne i dimë pikat tona të forta dhe do të përpiqemi t’i shfrytëzojmë sa më shumë. Ne e përgatitëm ndeshjen me këta lojtarë dhe do të shkojmë atje me qëndrimin tonë të zakonshëm. Unë nuk do të pranoja një barazim, ne luajmë për të fituar”.

Zidane pranon plotësisht se Atalanta janë të ndryshëm nga ekipet që janë mësuar të luajnë.

Real Madridi fton 19 lojtarë për përballjen me Atalantën Real Madridi fton 19 lojtarë për përballjen me Atalantën

“Ne nuk i njohim shumë mirë kundërshtarët tanë dhe duhet të luajmë futbollin tonë, ndërsa gjithashtu jemi adaptuar në stilin e lojës së Atalantas. Ata janë një ekip shumë sulmues, i ngjashëm me Ajax dy vjet më parë. Ata kanë lojtarë individualë të shkëlqyeshëm, janë solidë dhe pres që nesër të jetë një lojë e mrekullueshme e futbollit”.

Gian Piero Gasperini kishte thënë se ai dëshironte që Zidane të ishte në fushë për ndeshjen e nesërme.

“Jo, unë kam mbaruar”, qeshi Zizou. “Gasperini ka bërë një punë të shkëlqyeshme. Ai ishte trajneri i ekipit të të rinjve Primavera në Juventus kur unë isha atje. Më pëlqen shumë si trajner”.

“Atalanta e ka provuar veten në fushë, duke ndryshuar dy ose tre lojtarë këtë vit për të përmirësuar edhe më shumë. Do të jetë e vështirë dhe ne duhet të provojmë se jemi një ekip i fortë”.

“Ne e dimë mirë se jemi në një periudhë të vështirë dhe presioni është në çdo ndeshje të vetme, por atëherë asnjë ndeshje nuk është e lehtë”, ka shtuar më tej Zidane.

Ndeshja do të luhet nesër nga ora 21:00 në Bergamo me Real Madridin që ka disa mungesa kyçe. /Telegrafi/

The post Zidane është në dijeni se çfarë e pret ndaj Atalantës: Janë një skuadër si Ajaxi dy vite më parë appeared first on Telegrafi.